Teslu Model S a X bude možné nabíjať rýchlo aj na nabíjačkách tretích strán

0

Tak ako Tesla sľúbila, Model S a Model X dostanú CCS adaptér pre nabíjanie na rýchlonabíjacích staniciach mimo vlastnej siete Supercharger. Tzn., že ich bude možné nabíjať na všetkých nabíjačkách s konektorom typu CCS, ktorý je v podstate európskym štandardom. A to veľmi rýchlo.

Tesla v prípade Modelu 3 vyslyšala hlasy fanúšikov a záujemcov, a tak európsku verziu vybavila nabíjacím portom typu CCS. Významne tým rozšírila možnosti nabíjania svojej novinky, keďže drvivá väčšina rýchlonabíjacích staníc v Európe podporuje práve tento štandard.

Rýchlosť limitovaná vozidlom

Aby však neukrátila o podobnú príležitosť majiteľov iných modelov, sľúbila, že pre Model S a Model X bude dostupný adaptér, ktorý bude podporovať „CCS nabíjanie“. A aktuálne nás Tesla potešila správou, že rýchlosť nabíjania prostredníctvom tohto adaptéra bude limitovaná len schopnosťami vozidla.

To znamená, že ich bude možné nabíjať rovnako rýchlo ako v sieti Tesla Supercharger, t.j. výkonom 120 kW. Podmienkou samozrejme je, aby nabíjacia stanica tretej strany disponovala potrebným výkonom. A to by nemal byť v blízkej budúcnosti problém, nakoľko v Európe, keď to trošku preženieme, začínajú rásť nabíjacie stanice s výkonom 150 až 350 kW ako huby po daždi.

Zrýchlenie nabíjania

Tesla má navyše už čoskoro začať nasadzovať nabíjacie stanice Supercharger novej generácie, ktoré budú disponovať zrejme výkonom okolo 200 až 250 kW. Logicky by tak mali minimálne novo vyrobené modely podporovať rovnakú či podobnú rýchlosť nabíjania. Takže nabíjanie Tesiel v rámci ultra-výkonných sietí CCS staníc sa ešte zrejme zrýchli.

Štandard – neštandard

Zaujímavosťou je, že podľa Electrek Tesla najskôr zverejnila na svojej oficiálnej stránke informáciu, že od 1. februára 2019 budú všetky objednané Modely S a X dodávané s CCS adaptérom v štandarde. Tú následne stiahla, pričom sa vyjadrila, že sa jednalo o chybu.

Cena podobná CHAdeMO adaptéru

Adaptér tak nebude štandardnou výbavou. Dostupný by mal byť teda rovnako ako CHAdeMO adaptér (max. podpora nabíjania: 43 kW) v rámci oficiálneho e-shopu. Tesla v súvislosti s jeho cenou uvádza, že by mal stáť približne rovnako ako CHAdeMO adaptér, t.j. okolo 510 €.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (CHAdeMO adaptér): Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla znižuje ceny nabíjania pár dní po ich zvýšení. Vypočula zákazníkov
Nový Supercharger od Tesly sa blíži. Aký výkon dokážu využiť modely značky?
Tesla začala prerábať svoje európske nabíjačky. Mnohé budú prioritne určené pre Model 3

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár