Bližšie k Robotaxi? Tesla zavádza funkciu pre zdieľanie svojich áut

1

Spoločnosť Tesla prichádza s novou funkciou pre svoje elektromobily („Car Access“), ktorá umožňuje ich zdieľanie s ďalšími používateľmi. Majiteľ sa tak môže o svoje vozidlo jednoducho podeliť nielen so svojou rodinou a známymi, pričom prístup k vozidlu im dokáže zaistiť elektronicky na diaľku. Táto funkcionalita pritom môže predznamenávať príchod komerčných mobilitných služieb v rámci Tesla Network, vrátane autonómnych „taxíkov“ Tesla Robotaxi.

Rôzne prieskumy ukazujú, že mladšie generácie už nemajú taký záujem o vlastníctvo automobilu, ako tomu bolo zvykom. Takže aj to je zrejme jedným z dôvodov, prečo sa automobilky čoraz viac angažujú v oblasti carsharingu. Zdieľanie áut však nemusí fungovať len na komerčnej úrovni. Vozidlá v súkromnom vlastníctve väčšinou stoja, a tak sa zdá byť po ekonomickej aj environmentálnej stránke rozumné, aby ich mohlo zdieľať viacero ľudí.

Tesla Car Access

Spoločnosť Tesla aktuálne zaviedla novú funkciu „Car Access“ (zatiaľ zrejme len v USA), ktorá umožňuje majiteľovi sprístupniť svoje vozidlo na diaľku, a to 5 osobám. Stačí, keď v rámci svojho zákazníckeho účtu zadá e-mailovú adresu osoby, ktorej udeľuje právo využívania svojho elektromobilu Tesla a vyplní príslušné údaje, informuje Electrek.

Tesla následne novému používateľovi pošle e-mail, ktorý mu umožní prístup k vozidlu (vrátane jeho lokalizácie a používania), a to prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú je možné nainštalovať aj dodatočne.

Využitie v komerčnej sfére

Takýto systém je pritom možné principiálne použiť napríklad v rámci autopožičovní, firemných flotíl, komerčného carsharingu či iných mobilitných služieb na vyžiadanie. A ako vieme, Tesla plánuje spustenie siete „Tesla Network„, pri ktorej bude spočiatku poskytovať mobilitné služby typu Uber.

Do tejto siete budú môcť svoje vozidlá pridať aj súkromní majitelia, a tým sa živiť, či privyrábať si. Ďalší levelom je pritom služba Robotaxi, v rámci ktorej zahrnuté vozidlo funguje ako plne autonómny „taxík“. Vozidlá Tesla tak dokážu svojim majiteľom zarábať bez toho, aby ich musel niekto šoférovať.

Spustenie tejto služby je samozrejme závislé od úrovne autonómneho riadenia systému Autopilot. V súvislosti s Robotaxi pritom Elon Musk v apríli povedal: „Funkčnosť v rámci tohto roku vyzerá stále dobre,“ avšak dodal, že „veľkou neznámou sú regulačné chválenia.“

Takže zavedenie Robotaxi by nemuselo byť až tak ďaleko, ako sa môže zdať na prvé zamyslenie. Tiež to však neznamená, že sa ho dočkáme čoskoro. Uvidíme…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Musk: „Vozidlo Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Tesla Model 3 jazdí aj po „totálke“. Zrejme aj vďaka príprave na Robotaxi
Hodnota Tesla Autopilot FSD sa môže vyšplhať nad 100 000 $, tvrdí Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. „veľkou neznámou sú regulačné chválenia.“ Elonove chválenia by asi mali byt regulované 🙂
    Až si autopilot poradí s pokynmi policajta, ktoré majú prednosť pred dopravným značením a signálmi, tak uverím, že auto smie ísť samo.

Pridajte komentár