Tesla začiatkom roka investovala do bitcoinu obrovskú sumu peňazí a o niečo neskôr ním umožnila platiť za svoje elektromobily. Vyslúžila si však za to aj kritiku. A tú zrejme vzala na vedomie a nateraz pozastavila platby v tejto známej kryptomene. Umožní však platby inou digitálnou menou dogecoin či ďalšími?
Tesla v rámci dokumentu pre SEC, ktorý sa objavil na verejnosti vo februári, informovala, že v januári 2021 „aktualizovala svoju investičnú politiku, aby si zabezpečila väčšiu flexibilitu pri ďalšej diverzifikácii a maximalizácii výnosov z vlastnej hotovosti, ktorá nie je potrebná na udržanie primeranej prevádzkovej likvidity“.
Kalifornská spoločnosť v tejto súvislosti tiež uviedla, že v rámci novej politiky investovala do bitcoinu 1,5 miliardy $, pričom očakáva, že v blízkej budúcnosti začne prijímať bitcoin ako formu platby za svoje produkty. A tak sa aj stalo.
Avšak najmä od environmentálne zmýšľajúcich ľudí si za to vyslúžila kritiku. Negatívne environmentálne aspekty Tesla napokon zrejme nedokázala ignorovať, keďže sa aktuálne rozhodla platby touto kryptomenou pozastaviť. Jej ťaženie je totiž vo svojej podstate v rozpore s hlavnou misiou spoločnosti, ktorá sa točí okolo udržateľnosti a prechodu k obnoviteľnej energii.
Vysvetlenie tohto kroku
Elon Musk v súvislosti s pozastavením bitcoinových transakcií zverejnil oznam, v ktorom sa uvádza, že Tesla je znepokojená rapídnym nárastom využívania fosílnych palív na ťažbu bitcoinov. A dodáva, že kryptomena je dobrým nápadom v rámci mnohých úrovní a má sľubnú budúcnosť, avšak nesmie ísť na úkor životného prostredia.
Tesla tiež informuje, že nateraz nemá v pláne predávať bitcoiny vo svojom vlastníctve a že má v úmysle obnoviť transakcie hneď, ako ich ťažba prejde na udržateľnú energiu. A dodáva, že sa pozerá po ďalších kryptomenách, ktoré „využívajú menej ako 1 % energie/transakcie bitcoinu“.
Tesla & Bitcoin pic.twitter.com/YSswJmVZhP
— Elon Musk (@elonmusk) May 12, 2021
Môže však ísť len o symbolické gesto, nakoľko to, či Tesla prijíma alebo neprijíma platby v bitcoinoch, zrejme neovplyvní ich ťažbu. Navyše Michael Saylor, ktorý môže mať istý podiel na tom, že sa Tesla rozhodla investovať do tejto kryptomeny, píše, že pri transakcii sa „nepoužíva prírastková energia“.
Zaujímavá je aj zmienka o tom, že Tesla sa pozerá po energeticky menej náročných kryptomenách. A to najmä v kontexte nedávnej Muskovej ankety na sieti Twitter, v rámci ktorej sa používateľov pýta, či chcú, aby Tesla akceptovala dogecoin.
Nevieme, či zrovna dogecoin je energeticky menej náročnou a environmentálne prijateľnejšou alternatívou k bitcoinu, každopádne existujú energeticky menej náročné kryptomeny.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zarobila predajom Bitcoinu 101 mil. $ a chce byť aj „AI robotickou“ spoločnosťou
Elon Musk v zábavnej show uviedol, že trpí Aspergerovým syndrómom
Tesla zrejme „kúpila“ ďalší batériový startup, aby zabezpečila lacnejšie batérie
9 komentárov
Opýtam sa fakt ako magor. Teda pardon, ako laik. Ako sa ťaží bitcoin? Ako sa vlastne ťažia kryptomeny?
s prvou vetou s tebou suhlasim 😉
Pouziva sa na to program, ktory pocita narocny algoritmus co zerie vela elektriky.
Aj mňa by to zaujímalo!
dalsi dilino…
Uz su vytazene treba prejst dalsim nerastnym surovinam.
Ja sa radšej nepýtam, aby som nebol označený za dilina! 🙂 ……
Nezabúdaj, že kto ťa označí za dilina, je sám dilino…
to ti tvoj foter hovoril asi 🙂