Tesla Bioweapon Defense Mode chráni zdravie a predlžuje život

1

Automobilka Tesla Motors ponúka v rámci prémiového príplatkového balíka tzv. Bioweapon Defense Mode. Jedná sa o režim biologickej ochrany, ktorý dokáže odfiltrovať 99,97 % škodlivých častíc  z výfukových plynov, vstupujúcich do vozidla. Systém chráni aj pred alergénmi, baktériami, vírusmi a spórami plesní.

Základom Bioweapon Defense Mode sú HEPA (High-Efficiency Particulate Arresting) filtre, umiestnené za predným kufrom vozidla. Sú 10-krát väčšie ako bežné automobilové filtre a podľa Tesly aj 100-krát účinnejšie ako prémiové filtre. A nedávny test len potvrdil vysokú účinnosť tohto systému.

Tesla Model X bola v rámci uzatvorenej „bubliny“ vystavená extrémnej úrovni znečistenia – 1 000 μg pevných častíc (PM2,5) na meter kubický. Po zatvorení všetkých dverí, dokázal Bioweapon Defense Mode znížiť znečistenie na zdraviu nezávadnú úroveň, zhruba za 2 minúty. Podľa indexu kvality ovzdušia, organizácie pre ochranu životného prostredia (EPA), je to hladina 12 μg pevných častíc na meter kubický. Pár sekúnd na to, bola už hladina škodlivých častíc nulová.

bioweapon defense mode statistiky

Zdroj: Tesla Motors

No a čo to znamená v praxi? Že si určite poradí s ovzduším v najviac znečistených veľkomestách planéty, ako Peking (56 μg/m³), Mexico City (25 μg/m³), Hong Kong (21 μg/m³), Berlín (20 μg/m³), Los Angeles (20 μg/m³), Paríž (17 μg/m³) a Londýn (16 μg/m³). Vo všetkých týchto mestách je dýchanie tamojšieho vzduchu zdraviu škodlivé.

SÚVISIACE: Nová funkcia Tesly môže zachrániť množstvo životov

 

Vplyv znečisteného ovzdušia na zdravie človeka

Prezident Tesla Motors pre oblasť globálneho predaja a služieb Jon McNeil sa vyjadril, že v Hong Kongu (21 μg/m³ PM) zomrelo minulý rok vyše 2 000 ľudí na pľúcne ochorenia, spôsobené vysokými emisiami. Pre porovnanie, následkom dopravných nehôd tu zomrelo 122 ľudí.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO dokonca kvantifikovala vplyv znečisteného ovzdušia na dĺžku života. V nasledujúcom odstavci uvádzame, o koľko skracujú ľudský život konkrétne hladiny pevných častíc PM2,5 v dýchateľnom ovzduší. Poznámka: PM2,5 sú pevné častice menšie ako 2,5 μm, ktoré sa dokážu usadiť v prieduškách.

  • 56 μg/m³ zníži priemernú dĺžku života o 23 mesiacov
  • 25 μg/m³ – 10 mesiacov
  • 21 μg/m³ – 9 mesiacov
  • 20 μg/m³ – 8 mesiacov
  • 16 μg/m³ – 7 mesiacov 

Zdá sa, že v spomínaných mestách nie sú systémy typu Bioweapon Defense Mode rozmarom, ale nevyhnutnosťou. Investícia 3 300 € (pri Modeli S), resp. 4 100 € (pri Modeli X) je investíciou do zdravia. Netreba sa ľakať, spomínané ceny sú za prémiové príplatkové balíky, ktoré obsahujú okrem Bioweapon Defense Mode aj bohatú nadštandardnú výbavu.

V postihnutých oblastiach by zákazníci určite uvítali, keby nebol Bioweapon Defense Mode podmienený nákupom pomerne drahých prémiových balíkov. Veríme, že sa v Elonovi Muskovi prebudí jeho altruistický duch a režim biologickej ochrany bude dostupný aj samostatne.

Zdroj: electrek.co, titulná fotografia: Tesla Motors

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |