Tesla ukazuje, ako jej bezpečnostné systémy zabraňujú nehodám

0

Tesla zareagovala na výborné hodnotenia Modelu 3 v rámci bezpečnostných testov Euro NCAP aj uverejnením videí, ktoré majú demonštrovať pokročilosť a užitočnosť bezpečnostných systémov dostupných v jej elektromobiloch.

Spoločnosť Tesla získala v testoch Euro NCAP najlepšie hodnotenie v oblasti bezpečnostných asistentov, aké bolo dosiahnuté v rámci najnovších a najprísnejších testovacích protokolov, a to 94 %. Aktuálne zverejnila 4 videá, ktoré podľa jej slov demonštrujú schopnosti v štandarde dostupných funkcií, vďaka ktorým dosiahla tento vynikajúci výsledok.

Systém Emergency Lane Departure Avoidance dokáže automaticky korigovať riadenie keď zistí, že vozidlo opúšťa svoj jazdný pruh a zároveň tým ohrozuje premávku.

Taktiež dokáže zakročiť, keď zistí, že vozidlo opúšťa jazdný pruh, pričom by mohlo dôjsť napríklad k zrúteniu z útesu.

Tesla tiež prezentuje prácu svojho systému automatického núdzového systému novej generácie. Ten dokáže samočinne núdzovo zabrzdiť napríklad pred nepozorným chodcom, ktorý sa náhle rozhodne prebehnúť cez cestu.

A nevzťahuje sa to len k skratovému konaniu chodcov.

Mnohí si povedia, že takéto bezpečnostné systémy má dnes k dispozícii veľké množstvo nových modelov. Tie však rozhodne nie sú žiadnym štandardom, ako je tomu v prípade elektromobilov značky Tesla. A vzhľadom na získané top hodnotenie v testoch Euro NCAP, v Teslách si plnia svoju funkciu asi najlepšie.

Vylepšovanie na základe dát z prevádzky

To by však nemalo byť žiadnym prekvapením, nakoľko vychádzajú zo systému Autopilot, ktorého vývoj a vylepšovanie prebieha na základe miliárd dátových bodov, ktoré Tesla zbiera v rámci prevádzky svojej flotily elektromobilov. Tie pritom spracováva prostredníctvom neurónovej siete. Výsledkom je potom vylepšovanie všetkých funkcií na základe toho, čo sa v skutočnosti udeje v rámci premávky.

Tesla ale upozorňuje, že všetci vodiči musia byť ostražití a musia venovať svoju pozornosť riadeniu, pretože žiadne vozidlo nedokáže zabrániť všetkým nehodám. Zároveň dodáva, že spomínané funkcie napomáhajú ku každodennej bezpečnej jazde.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: BBC/video

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Už aj Autopilot Tesly Model 3 sa môže pochváliť zabránením búračky | VIDEO
Poisťovací inštitút zistil, že Tesla Autopilot priniesol zníženie hmotných škôd
Pokročilé funkcie systému Tesla Autopilot 2.0 by mali znížiť nehodovosť až o 90 %

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár