Tesla bezplatne zavádza 2 bezpečnostné funkcie zo systému Autopilot

0

Tesla aktuálne oznámila, že zavádza dve bezpečnostné funkcie zo systému Autopilot, ktoré podľa jej štatistík značne znižujú riziko dopravnej nehody. A to zdarma.

Spoločnosť Tesla informuje, že neustále zvyšuje bezpečnosť svojich vozidiel, vrátane tých predaných, prostredníctvom aktualizácií. Vychádza pritom z údajov svojej obrovskej flotily vozidiel (s miliardami najazdených km), ktoré boli zozbierané prostredníctvom 8 kamier, 12 ultrazvukových snímačov a radaru.

Autopilot znižuje nehodovosť

Tieto dáta zmienili inžinierom Tesly lepšie pochopiť vzorce situácií, ktoré predchádzali dopravným nehodám. Taktiež jasne ukazujú, že elektromobily so zapnutým systémom Autopilot vykazujú nižšiu nehodovosť prepočítanú na 1 míľu jazdy. A to preto, že systém je navrhnutý tak, aby znižoval mieru únavy vodičov prostredníctvom funkcie automatického udržiavania v jazdných pruhoch, pričom sa stará aj o to, aby mali ruky na volante.

Z tohto dôvodu Tesla od dnes začína zavádzať funkcie upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu a automatického vrátenia do jazdného pruhu v rámci štandardu vozidla. Nie je tak potrebné mať aktivovaný systém Tesla Autopilot. Zavádzanie pritom prebieha prostredníctvom bezplatnej softvérovej aktualizácie.

2 nové funkcie

Funkcia upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu (Lane Departure Avoidance) dokáže vodiča upozorniť viacerými spôsobmi na to, že opustil jazdný pruh bez smerového signálu. Systém taktiež dokáže automaticky znížiť rýchlosť vozidla na 24 km/h a zapnúť výstražné svetlá, ak detekuje, že vodič nemá opakovane pri zapnutom adaptívnom tempomate ruky na volante.

Druhá spomínaná funkcia (Emergency Lane Departure Avoidance) dokáže po zistení, že vozidlo opustilo jazdný pruh, pričom hrozí kolízia alebo je vozidlo v blízkosti okraja cesty, automaticky vráti vozidlo do pôvodného jazdného pruhu. Tento systém sa pritom zapína pri zahájení každej jazdy. Možno ho však dodatočne vypnúť.

Aktualizácia, ktorá prináša tieto funkcie, sa už aktuálne zavádza v rámci vozidiel Tesla Model 3. Dočkajú sa však aj ďalšie modely, ktoré boli vyrobené po októbri 2016.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Tesla 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 má za sebou crash testy. Získala top hodnotenie
Elektromobily a hybridy dopadli v crash testoch IIHS lepšie ako spaľováky
Pozrite si neúspešné pokusy o prevrátenie Tesly Model X v rámci crash testov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár