Tesla na podporu vývoja lepších a lacnejších batérií dala tímu Jeffa Dahna 3,1 mil. $

1

Spoločnosť Tesla upevňuje spoluprácu s najväčšími talentmi v oblasti vývoja li-ion batérií. Tímu Jeffa Dahna z kanadskej Dalhousie University poskytla finančný príspevok vo výške 3,1 mil. $. Ten má pritom prispieť k batériám, ktoré budú lepšie vo všetkých podstatných smeroch a zároveň lacnejšie.

Dr. Jeff Dahn je jedným z najuznávanejších, ak nie najuznávanejší vedec, ktorý sa špecializuje na vývoj li-ion batérií. Spoločnosť Tesla s ním v rámci partnerstva NSERC/Tesla-Canada Industrial Research Chair, ktoré zahŕňa kooperáciu medzi Dalhousie University a spoločnosťami Tesla Canada a Tesla Inc., spolupracuje od roku 2016.

Toto partnerstvo sa pritom len nedávno predĺžilo, a to do roku 2026. A do tímu Jeffa Dahna pribudli ďalšie veľké talenty – Dr. Chongyin Yang a Dr. Michael Metzger.

Ciele batériového projektu

Dalhousie University aktuálne informuje, že získala svoj najväčší aliančný grant, a to vo výške 6 mil. $, na vývoj pokrokových batérií pre elektromobily a energetické úložiská. Tesla pritom prispela čiastkou 3,1 mil. $ a kanadská federálna agentúra „The Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada“ (NSERC) čiastkou 2,9 mil. $.

Medzi hlavné ciele aktuálne podporeného projektu patrí:

  • Zníženie nákladov na batérie pre elektromobily a aplikáciu energetických úložísk.
  • Predĺženie životnosti batérií.
  • Zvyšovanie energetickej hustoty batérií.
  • Udržiavanie a vylepšovanie bezpečnosti batérií.
  • Zvyšovanie obsahu udržateľných materiálov v batériách.

Jeff Dahn na adresu nových investícií hovorí: „Chongyinovi, Michaelovi a mne to umožní vyriešiť veľa zostávajúcich rébusov, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť batérie a znížiť náklady… Tesla je skvelým partnerom a svetovým lídrom v oblasti elektromobilov, solárnych produktov a produktov pre uskladňovanie elektrickej energie. Zdieľame ich odhodlanie pomáhať v boji proti zmene klímy prostredníctvom elektrifikovanej dopravy, ako aj výroby a skladovania obnoviteľnej energie.“

Tesla pri tejto príležitosti zas uviedla nasledovné: „Sme vzrušení z našej práce s Dalhousie, Dr. Jeffom Dahnom, Dr. Chongyin Yangom a Dr. Michaelom Metzgerom. Neskrývame nadšenie a tešíme sa na ich dôležité príspevky v oblasti batériových technológií, ktoré nám pomôžu splniť našu misiu.“

Ide síce o typické „PR“ vyjadrenia, každopádne tento projekt môže byť dôležitý nielen pre Teslu, pretože doteraz priniesol množstvo zaujímavých batériových patentov, pričom niektoré z nich boli určite využité aj v rámci vývoja batériových článkov „Tesla 4680„. 3,1 mil. $ pritom pre Teslu nie je žiadna zásadná suma, takže by mohlo ísť o jednu z jej najlepších investícií. Veď aj takto vznikajú inovácie, ktoré menia svet.

Zdroj: Dalhousie University

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla môže mať „v talóne“ batériu so životnosťou 3 500 000 km
„Tesla“ pracuje na nových batériách, ktoré môžu byť využiteľné aj v letectve
Tesly by mohli mať „chemický predlžovač dojazdu“. Vďaka hybridnej batérii

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár