Tesla má megalomanské plány v oblasti výroby batérií, zrejme aj pre iných

0

Ambície spoločnosti Tesla neprestávajú udivovať. Najnovším dôkazom je avizovaný plán, ktorý počíta s výrobou neuveriteľného objemu batérií. A to s celkovou kapacitou 1 TWh (1 000 GWh) ročne.

Už na júnovom stretnutí akcionárov Tesly naznačil Elon Musk, ako aj ďalší funkcionári, že spoločnosť plánuje zmeny v oblasti produkcie batérií. Ich vyjadrenia naznačovali, že Tesla chce vyrábať batériové články úplne sebestačne. Tie sú pritom základným stavebným kameňom batérií elektromobilov či energetických úložísk ako Tesla Powerwall a Powerpack.

Tesla aktuálne vyrába batériové články pre svoje produkty v spolupráci s japonskou spoločnosťou Panasonic. V poslednej dobe sa však začali objavovať informácie, že by ich kooperácia nemusela fungovať úplne ideálne.

V súvislosti s vlastnou výrobou článkov sa pritom začalo špekulovať o tom, že Tesla by mohla využiť technológie spoločnosti Maxwell, ktorú pomerne nedávno „odkúpila“. Taktiež sa objavili správy, že Tesla má „tajné“ laboratórium, v ktorom pracuje na nových batériových článkoch.

Oficiálna „bomba“

Všetky spomínané informácie sú určite zaujímavé a dávajú zmysel, sú však nepotvrdené. Tesla, resp. Elon Musk však teraz prichádza s oficiálnou „bombou“. A to v podobe „megalomanského“ plánu v oblasti produkcie batérií. Podľa jeho slov totiž Tesla predstaví plán, ktorý počíta s výrobou batérií s celkovým objemom 1 TWh ročne (1 000 GWh).

„V rámci Dňa Batérií sa chystáme komplexne prehodnotiť batérie na úrovni chémie článkov, modulov, celého balenia, architektúry a výrobného plánu, ktorý bude smerovať k produkcii 1 TWh batériových článkov ročne,“ povedal Musk v rámci konferenčného hovoru pri príležitosti zverejnenia hospodárskych výsledkov Tesly za Q2/2019, informuje Electrek. „Deň Batérií“ sa má pritom uskutočniť vo februári alebo marci budúceho roka.

36-násobok súčasnej produkcie

1 TWh je obrovské číslo. Veď aktuálne by mala Tesla Gigafactory 1, ktorá je pravdepodobne najväčšou továrňou na výrobu batériových článkov na svete, vyprodukovať 28 GWh za rok. 1 TWh je teda takmer 36-násobok toho, čo dnes Tesla dokáže vyrobiť.

Pre lepšiu predstavu, takáto kapacita by vystačila na výrobu batérií pre viac ako 13 miliónov elektromobilov Tesla Model 3 s dlhým dojazdom (LR – 75 kWh, 560 km WLTP). Pri takomto objeme je na mieste otázka, či Tesla dokáže takéto množstvo batérií využiť v rámci vlastných produktov. A to aj v dlhodobom horizonte.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

V najbližších 12 mesiacoch má v pláne vyrobiť 500 000 elektromobilov. Tento počet bude časom určite stúpať, pričom batériové články sú základom aj pre spomínané energetické úložiská Tesla Powerwall a Powerpack. V 2. štvrťroku pritom Tesla nainštalovala úložiská s rekordnou celkovou kapacitou 415 MWh. To by teoreticky znamenalo 1,66 GWh ročne.

Zrejme aj pre iných

Aj pri predpokladanom zvyšovaní výroby týchto produktov sa zdá, že Tesla by nemusela byť schopná spotrebovať všetky plánované batérie. Takže je dosť možné, že ich bude chcieť predávať tretím stranám. A to by nebolo vzhľadom na aktuálny obrovský a v budúcnosti sa zväčšujúci dopyt po batériových článkoch nič prekvapujúce.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla získala technológiu, ktorá môže predĺžiť dojazd jej áut až 2-násobne
Tesla vyvinula batériu s lepším výkonom, životnosťou a cenou
„Tesla Gigafactory 1 je hotová len na 30 % a už je najväčším výrobcom batérií na svete“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár