Batérie elektromobilov Tesla by mohli byť súčasťou vesmírnej lode SpaceX

1

Spoločnosti Elona Muska, SpaceX a Tesla, si zrejme opäť vzájomne“vypomáhajú“. Naznačujú to batérie, ktoré sa inštalujú na prototyp kozmickej lode Starship.

Portál Teslarati uvádza, že technici SpaceX inštalovali kompletné batériové bloky na časť podsystému kozmickej lode Starship Mk1 (prototyp), ktorý sa označuje ako „zberná nádrž“. Vzhľad batérií pritom naznačuje, že by mohlo ísť teoreticky o batérie, ktoré používajú elektromobily Tesla Model S a X.

Toto riešenie by bolo pomerne logické, keďže by SpaceX ušetrilo určite veľa času, peňazí aj úsilia v rámci budovania prototypu. Podľa Teslarati je pritom možné, že aerokozmická spoločnosť vykonala úpravy batérií určených pre elektromobily Tesla, pričom ich certifikovala pre použitie v rámci orbitálnych misií Starship.

Hrúbka inštalovaných batérií naznačuje, že SpaceX spojil 2 batérie do jedného bloku, pred samotnou inštaláciou na zberné nádrže vesmírnej lode. To by mohlo teoreticky znamenať, že jeden blok má kapacitu 200 kWh, nakoľko kapacitne najväčšie batérie elektromobilov Tesla Model X a S disponujú 100 kWh.

K lodi pritom pripevnili minimálne 2 takéto bloky, takže Starship by mal disponovať energiou minimálne 4 vlajkových elektromobilov značky Tesla. Tie sa však v tomto prípade samozrejme nebudú používať k pohonu.

Nešlo by o prvú spoluprácu

Spoločnosti SpaceX a Tesla už spolupracujú na riešení výziev v oblasti materiálových vied či batérií. Prezidentka Spacex Gwynne Shotwell pritom v minulosti potvrdila, že Tesla dodáva/dodávala batérie pre rakety Falcon 9 a kozmickú loď Dragon.

V elektromobiloch Tesla sa zas v rámci verzií „Ludicrous“/Performance (Model S a X) používa súčiastka zo špeciálneho materiálu Inconel, ktorý nájdeme v motoroch rakiet od SpaceX.

ZAJAZDI SI NA TESLE

Elon Musk sa v roku 2017 vyjadril, že dobre fungujúce tunelovacie technológie jeho ďalšej firmy The Boring Company by mohli výrazne napomôcť pri kolonizácii Marsu (plánovaná misia SpaceX). A to hlavne pri ťažení dôležitých nerastných surovín a ľadu. Ak by bolo treba, aj vďaka technológiám The Boring Company, by bolo možné postaviť podzemné mesto.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Môže nahradiť raketa Elona Muska tradičné aerolinky?
Elon Musk stavia „na dvore“ loď, ktorou chce kolonizovať Mars
Elon Musk chce sedieť v rakete na Mars. Koľko má stáť letenka?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. ho*no v celofáne, ľad nikdy ťažiť nebudeme ani suroviny ako v sci-fi na iných planetách. Jednoducho preto že náklady by vždy prevíšili zisk … Načo keď naša zem sa dá drancovať do posledného stromu, kvapky ropy a plynu ..

Pridajte komentár