Ako sa Tesle darí s novými batériami 4680 a kde vyrastie jej ďalšia Giga továreň?

2

Ak sa podarí Tesle naplniť sľuby ohľadom jej nových štrukturálnych batérií s článkami 4680, podľa viacerých odborníkov môže ísť o revolúciu. Čo má o nich odhaľovať nedávno „uniknutý dokument“? No a aktuálne rezonuje v médiách aj téma umiestnenia ďalšej továrne spoločnosti Tesla. A opäť sa spomína Čína. Čo na to Tesla?

Ako už vieme, spoločnosť Tesla má pilotnú linku na výrobu svojich nových článkov 4680 v závode na Kato Road. A práve zamestnanec tohto závodu má stáť za „uniknutým dokumentom“, ktorý zverejnil používateľ fóra Tesla Motors Club, Oliver´s MX. Dokument má pritom ukazovať, ako sa Tesle darí z hľadiska produkčnej kapacity a výťažnosti, resp. kvality výroby.

tesla baterie 4680 vyroba

Zdroj: Oliver´s MX/TMC

V rámci neho máme možnosť vidieť štatistiky 14 strojov, ktoré bežali v Kato Road 22. januára tohto roku. Zelenou farbou sú pritom označené dobré batériové články, červenou tie, ktoré boli vyradené. Celkovo sa podľa dokumentu vyprodukovalo 92 % dobrých batériových článkov 4680, resp. 6 249 ks dobrých článkov (nemusí však ísť o celkový počet za celý pracovný deň). To by podľa niektorých mohlo vystačiť na 10 ks Modelu Y, informoval web Tesla Drive Canada.

Priemer výťažnosti 14 strojov pokazil hlavne jeden zo strojov, ktorý vyprodukoval až 82 % zlých článkov. Predpokladá sa, že išlo o stroj, na ktorom sa v ten deň školili zamestnanci z Giga Texas, kde sa budú tieto články taktiež produkovať. Takže zrejme preto tie extrémne zlé výsledky.

„Milión na sklade“

Oliver´s MX tiež uviedol, že Tesla by mala mať skladom vyše milióna batériových článkov 4680, ktoré pôjdu do štrukturálnych batérií elektromobilu Tesla Model Y vyrábaného v Giga Texas. A to by mohlo vystačiť na cca 1 666 áut.

Každopádne ide o pilotnú linku, ktorá slúži na rôzne účely, vrátane testovacích a zrejme aj školiacich. Napriek tomu by mala mať v budúcnosti kapacitu 10 GWh ročne. Dosiahnutie tohto objemu čo najskôr, zrejme nemusí byť aktuálne hlavnou prioritou. Naopak, priority ohľadom skorej efektívnej veľkoobjemovej produkcie môžeme očakávať v rámci výroby nových batérií v Giga továrňach Tesly, kde sa produkujú elektromobily. Aj vďaka poznatkom získaným z prevádzky pilotnej „testovacej“ linky v Kato Road.

Kde vyrastie ďalšia továreň Tesly?

No a výroba nových batérií Tesly sa dá očakávať aj v rámci budúcich závodov spoločnosti. O tom nasledujúcom by malo byť podľa Elona Muska rozhodnuté tento rok. A aktuálne z Číny prichádza množstvo správ, že ďalšia „Tesla Gigafactory“ vyrastie práve v Číne. Išlo by tak o 2. druhú továreň Tesly v tejto najľudnatejšej krajine sveta.

Podľa CnEVpost miestne zdroje uvádzajú, že o konkrétnom mieste má byť rozhodnuté budúci rok. Objavilo sa pritom viacero možných čínskych lokalít, kde by mala továreň vyrásť. Podľa najaktuálnejších správ však viceprezidentka Tesly Grace Tao uviedla, že ani jedna z uvádzaných lokalít nie je pravdivá. Nevylúčila ale, že továreň vyrastie v Číne. A tak špekulácie o ďalších možných lokalitách môžu pokračovať, kým sa definitívne nevyjadrí samotná Tesla.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová batéria Tesly: Pre investorov sklamanie, pre expertov „kvantový skok“. Prečo?
Tesla Model Y vyrábaná v Nemecku dostane nové batérie až neskôr. Prednosť má Giga Texas
Šéf Tesly pripustil továreň v Rusku. A špekuluje sa aj o Gigafactory v Británii

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Zaujímavá otázka znie, ako veľmi sa zníži hmotnosť Tesla Y Texas? Aktuálna je cca 2008kg. Koľko dá dole megacasting, nová batéria a štrukturálny dizajn? 150-200kg vypadá reálne. Uvidíme…

Pridajte komentár