Najväčšia batéria sveta od Tesly ušetrila Južnej Austrálii za rok 25 mil. €

4

Je tomu niečo vyše roka, čo bol bol spustený najväčší batériový systém na skladovanie energie, ktorý dodala Tesla. Južná Austrália aktuálne hlási, že ušetrila regiónu za rok prevádzky 25 mil. €. Pri celkovej cene projektu to bude znamenať extrémne rýchlu návratnosť investície.

Gigantické energetické úložisko Hornsdale Power Reserve (HPR) bolo vybudované v štáte Južná Austrália z dôvodu tamojších častých výpadkov elektriny. Komplex priemyselných batérií Tesla Powerpack, tak slúži na stabilizáciu elektrickej siete.

Šetrí a zarába

HPR poskytuje kapacitu 129 MWh a výkon 100 MW. V našich článkoch sme vás už informovali, že za pol roka systém ušetril odberateľom energie takmer 9 miliónov $. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť Neoen, vďaka nemu dosiahla za necelý rok prevádzky príjmy za poskytovanie služieb energetickej siete a predaj energie vo výške 8,1 milióna € a 6,7 milióna € za skladovanie a predaj elektriny.

Hornsdale Power Reserve (HPR) je súčasťou Národného trhu s elektrickou energiou (NEM). Poradenská spoločnosť Aurecon aktuálne uvádza, že HPR sa podarilo v rámci neho vykryť za rok prevádzky 35 MW kapacitných poplatkov za asistenčné služby siete (FCAS).

Extrémna návratnosť investície

V konečnom dôsledku uvedené znamená, že HPR ušetrilo 40 miliónov austrálskych dolárov, čo je v prepočte cca 25 miliónov €. Ukazuje sa tak, že investícia do tohto batériového systému bola extrémne výhodná a bude rýchlo návratná. Veď vybudovanie obrovskej “Tesla batérie” stálo v prepočte okolo 56 miliónov €.

HPR tak robí radosť svojmu prevádzkovateľovi, odberateľom energie, ako aj Národnému trhu s elektrickou energiou. A určite aj Tesle, ktorej sa stará o dobré meno. Zrejme aj vďaka tomu sa jej hrnú nové zákazky, ako napríklad projekt obrieho kalifornského batériového úložiska “Vistra Energy Moss Landing station“.

To by mohlo mať až takmer 10-násobne väčšiu kapacitu ako HPR (1 200 MWh). Dokumentácia projektu pritom ukazuje, že má byť v rámci neho použitý úplne nový energetický produkt spoločnosti Tesla, ktorý nesie meno Megapack.

Zdroj: Windpowermonthly, titulná fotografia: Neoen/HPR

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Záhada okolo nového produktu Tesla objasnená. “Megapack” je gigantickou batériou
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe

Share.

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. MUSKOVA BATÉRIA V AUSTRÁLII JE NA DVE VECI. NA HO-VNO A NA NIČ. MUSK JEHO AKTIVITAMI NAJVIAC ZNEČISŤUJE VAŠU PLANÉTU. PRETO SME SA ROZHODLI ŽE MUSK ONEDLHO SKONČÍ. VÁŠ HENOCH

Pridajte komentár

 Staňte sa fanúšikom

Odber noviniek (raz za týžden)

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

 

Odoslané!