Najväčšia batéria sveta od Tesly ušetrila Južnej Austrálii za rok 25 mil. €

4

Je tomu niečo vyše roka, čo bol bol spustený najväčší batériový systém na skladovanie energie, ktorý dodala Tesla. Južná Austrália aktuálne hlási, že ušetrila regiónu za rok prevádzky 25 mil. €. Pri celkovej cene projektu to bude znamenať extrémne rýchlu návratnosť investície.

Gigantické energetické úložisko Hornsdale Power Reserve (HPR) bolo vybudované v štáte Južná Austrália z dôvodu tamojších častých výpadkov elektriny. Komplex priemyselných batérií Tesla Powerpack, tak slúži na stabilizáciu elektrickej siete.

Šetrí a zarába

HPR poskytuje kapacitu 129 MWh a výkon 100 MW. V našich článkoch sme vás už informovali, že za pol roka systém ušetril odberateľom energie takmer 9 miliónov $. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť Neoen, vďaka nemu dosiahla za necelý rok prevádzky príjmy za poskytovanie služieb energetickej siete a predaj energie vo výške 8,1 milióna € a 6,7 milióna € za skladovanie a predaj elektriny.

Hornsdale Power Reserve (HPR) je súčasťou Národného trhu s elektrickou energiou (NEM). Poradenská spoločnosť Aurecon aktuálne uvádza, že HPR sa podarilo v rámci neho vykryť za rok prevádzky 35 MW kapacitných poplatkov za asistenčné služby siete (FCAS).

Extrémna návratnosť investície

V konečnom dôsledku uvedené znamená, že HPR ušetrilo 40 miliónov austrálskych dolárov, čo je v prepočte cca 25 miliónov €. Ukazuje sa tak, že investícia do tohto batériového systému bola extrémne výhodná a bude rýchlo návratná. Veď vybudovanie obrovskej „Tesla batérie“ stálo v prepočte okolo 56 miliónov €.

HPR tak robí radosť svojmu prevádzkovateľovi, odberateľom energie, ako aj Národnému trhu s elektrickou energiou. A určite aj Tesle, ktorej sa stará o dobré meno. Zrejme aj vďaka tomu sa jej hrnú nové zákazky, ako napríklad projekt obrieho kalifornského batériového úložiska “Vistra Energy Moss Landing station“.

To by mohlo mať až takmer 10-násobne väčšiu kapacitu ako HPR (1 200 MWh). Dokumentácia projektu pritom ukazuje, že má byť v rámci neho použitý úplne nový energetický produkt spoločnosti Tesla, ktorý nesie meno Megapack.

Zdroj: Windpowermonthly, titulná fotografia: Neoen/HPR

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Záhada okolo nového produktu Tesla objasnená. “Megapack” je gigantickou batériou
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. MUSKOVA BATÉRIA V AUSTRÁLII JE NA DVE VECI. NA HO-VNO A NA NIČ. MUSK JEHO AKTIVITAMI NAJVIAC ZNEČISŤUJE VAŠU PLANÉTU. PRETO SME SA ROZHODLI ŽE MUSK ONEDLHO SKONČÍ. VÁŠ HENOCH

Pridajte komentár