Tesla nasadí na Aljaške obrovskú „batériu“, ktorá pomôže tamojšej elektrickej sieti

1

Spoločnosť Tesla získala ďalšiu veľkú zákazku, v rámci ktorej vybuduje „obriu batériu“. Tá má zvýšiť účinnosť elektrickej siete, znížiť emisie a zredukovať výpadky prúdu. A to na mrazivej Aljaške.

Ako sa ukazuje v rámci projektu „najväčšej batérie sveta“ v Austrálii, za ktorou stojí Tesla, priemyselné batériové úložiská energie doplňujúce konvenčné elektrárne znižujú náklady na elektrinu a stabilizujú el. sieť.

V prípade projektu Hornsdale Power Reserve v Južnej Austrálii pritom „Tesla batéria“ pozostávajúca zo zariadení Powerpack s celkovým výkonom 100 MW a kapacitou 129 MWh ušetrila počas ročnej prevádzky 31 mil. €. Aj z tohto dôvodu sa dočká rozšírenia, a to na 150 MW / 193 MWh.

Po slnečnej Austrálii mrazivá Aljaška

Batérie od Tesly najnovšie „zažijú teplotný šok“, keď budú musieť preukázať svoje schopnosti aj v chladných klimatických podmienkach na Aljaške. Hlavným cieľom ich nasadenia je pritom zníženie závislosti od elektrární na fosílne palivá.

Aljašská energetická asociácia Homer Electric Association (HEA) o projekte batériového systému (BESS – Battery Energy Storage System) od Tesly povedala nasledovné:

„BESS bude schopný ukladať 93 MWh elektrickej energie, ktorá bude môcť byť dodaná do siete rýchlosťou 46,5 MW za hodinu. BESS pritom zabezpečí, aby HEA mohla plniť požiadavky na spoľahlivosť bez nutnosti spaľovania ďalšieho paliva. Výsledkom bude vyššia účinnosť systému, nižšia produkcia skleníkových plynov a redukcia výpadkov prúdu,“ uvádza Electrek.

BESS od spoločnosti Tesla bude nainštalovaný v rámci generačnej elektrárne Soldotna, pričom umožní využívať väčšie množstvo energie z obnoviteľných zdrojov na úkor energie vyrobenej v elektrárňach na fosílne palivá. Tento projekt by mal byť uvedený do prevádzky na jeseň 2021.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Virtuálna elektráreň Tesly je prínosom, aj keď je hotová len z 2 %
Tesla Energy sa má stať podľa Muska hlavnou divíziou spoločnosti
„Mega-batérie“ od Tesly nahradia plynovú elektráreň

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár