Tesla news: Pozoruhodný „plavecký“ výkon, umelý hluk aj rekord v šprinte

0

Elektromobily značky Tesla sa opäť postarali o rozruch. Model X sa prezentoval až neuveriteľne odvážnym prebrodením/preplávaním zatopenej cesty, odľahčený Model S vytvoril „svetový drag race rekord“ a k dispozícii sú prvé nahrávky syntetického hluku, ktorý budú musieť Tesly vydávať povinne.

O nadštandardných „brodiacich schopnostiach“ elektromobilov Tesla sme už informovali viackrát. Napriek tomu je najnovšia ukážka viac ako pôsobivá. Veď Tesla Model X z nasledujúceho videa prešla zaplavenou vozovkou, pričom voda jej siahala takmer až po čelné sklo.

Elektromobily majú svoju pohonnú jednotku narozdiel od konvenčných spaľovacích vozidiel „zapuzdrenú“ a chránenú voči prieniku vody. Komponenty ako elektromotor či batéria musia byť podľa Ibtimes chránené priemyselným štandardom IP66 (minimálne). To z hľadiska vodeodolnosti znamená ochranu proti vniknutiu vody s charakterom silného prúdu. Tesly pritom nemajú vpredu otvory pre prívod vzduchu k nechráneným komponentom.

K podobnému videu sa pritom v minulosti vyjadril Elon Musk so slovami, že Tesla Model S vie plávať tak dobre, že sa môže stať na krátky čas člnom, ktorý je riadený za pomoci otáčajúcich sa kolies. Napriek tomu podobné záležitosti rozhodne neodporúča!

Ako budú znieť Tesly po novom?

Prejazd cez hlbokú vodu by mohol byť po novom ešte riskantnejší nakoľko nové elektromobily Tesla dostali povinne do výbavy externý reproduktor, ktorý generuje umelý hluk. Ten je súčasťou systému AVAS, ktorého úlohou je akusticky informovať chodcov o prítomnosti vozidla v ich okolí. V Európe je pritom tento systém povinný od 1. júla (viac…).

Podobný zákon majú však aj v USA a práve odtiaľ prichádzajú prvé ukážky toho, ako tento „syntetický hluk“ znie (zdroj: Tesla Owners Club/Soundcloud). Jeho zvuk je pritom rozdielny v závislosti od smeru jazdy. Keďže má USA a EÚ v tejto oblasti rozdielne predpisy, treba povedať, že európske Tesly nemusia mať totožnú „zvukovú kulisu“.

A tu máme aj dôkaz z „ulice“

Svetový rekord v šprinte na 1/4 míle

Podľa Youtube kanála TalonTSi97 Videos dosiahla Tesla Model S P100D svetový rekord v šprinte na štvrť míle (tzv. drag race). Jej čas bol pritom 10,41 s. Predchádzajúci rekord tak pokorila o 3 stotiny. Za tento čas sa jej podarilo nadobudnúť rýchlosť 201 km/h.

ZAJAZDI SI NA TESLE

Ide však pravdepodobne „len“o rekord v rámci vozidiel značky. Napriek tomu ide o pôsobivý výkon. Rekordná Tesla bola zjavne dodatočne „odľahčená“, keďže v interiéri sa na prvý pohľad nachádzalo len špeciálne sedadlo vodiča, volant a pedále.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla ponúka zľavy na svoje elektromobily aj 2-ročné nabíjanie zdarma
Neuveriteľné! Tesla Model S, ktorá bola 10 dní pod vodou, je funkčná
Tesly budú opäť lepšie a zábavnejšie. Čo prinesie rozsiahla aktualizácia?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár