Švédsko zvažovalo zákaz predaja elektromobilov Tesla. Prečo?

0

Švédska dopravná agentúra vyšetrovala spoločnosť Tesla niekoľko rokov. A to kvôli aktualizáciám softvéru a systému Autopilot. Hrozila pritom zákazom predaja jej elektromobilov.

Electrek priniesol nedávno správu, že vo Švédsku hrozí zákaz predaja elektromobilov značky Tesla, pričom sa mu podarilo v priebehu času vypátrať viacero informácií, ktoré vniesli do prípadu viac svetla.

Švédska dopravná agentúra v minulosti zaslala agentúre RDW  list, v ktorom sa malo písať o problémoch týkajúcich sa schválenia softvérových aktualizácií vozidiel Tesla. RDW je pritom európska autorita, ktorá schvaľuje okrem iného aj vhodnosť elektromobilov kalifornskej značky pre európske cesty.

Anders Gunneriusson zo Švédskej dopravnej agentúry počas vyšetrovania Tesly povedal: „Myslíme si, že Tesla nepracovala na základe typového schválenia z Holandska (RDW). Schválenie je podľa nás v rozpore so zákonom.“   

Za všetkým hľadaj Autopilota

Problém sa má pritom týkať aktualizácií systému Tesla Autopilot, ktorý sa datuje od roku 2015. Detaily však nie sú známe. Manažérka spoločnosti Tesla Švédsko Maria Lantz však uviedla, že OTA aktualizácie sú v súlade so schvaľovacím systémom EÚ. Doplnila pritom, že aktualizácie na diaľku sú aj nástrojom na zvyšovanie bezpečnosti elektromobilov Tesla.

Uzatvorenie vyšetrovania

Aktuálne sa zdá, že Švédska dopravná agentúra ukončila vyšetrovanie Tesly: „Švédska dopravná agentúra nezakáže predaje Tesiel vo Švédsku. Záležistosť týkajúca sa bezpečnostného systému Modelu S je nateraz ukončená. Ako členský štát EÚ môže Švédsko zakázať predaje vozidiel, ak existuje vážne podozrenie ohľadom bezpečnosti na cestách. Je to prípad, ktorý sme sledovali 3 roky a ktorý sme aktuálne ukončili, keďže sme zistili, že riziko nehôd so systémom Autopilot sa znížilo,“ povedal Anders Gunneriusson, senior poradca agentúry.

Všetko nasvedčuje tomu, že podnetom vyšetrovania boli nehody elektromobilov Tesla, ktoré mali byť údajne spôsobené systémom Autopilot. Ten pritom stojí podľa mnohých médií za „všetkými“ nehodami. Nevieme však o žiadnom právoplatnom rozhodnutí, ktoré by také niečo potvrdilo. A k takému nedospela ani Švédska dopravná agentúra.

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Misha Bruk

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Alza pozastavila predaj elektromobilov Tesla. Z akých dôvodov?
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Európska Tesla Model 3 sa nabíja dokonca rýchlejšie ako tá “domáca”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár