Tesla Autopilot už zvládne prejazd križovatkami so semaformi a „stop-kami“

0

Po nedávnej aktualizácii systému Tesla Autopilot sa začínajú objavovať veľmi zaujímavé používateľské záznamy, v rámci ktorých máme možnosť vidieť, ako elektromobily Tesla samé/autonómne prechádzajú križovatkami so semaformi či „stop-kami“. Čerstvá funkcionalita však nie je bez chýb.

Pred pár dňami vydala Tesla aktualizáciu funkcie Full Self-Driving (nad rámec spoplatnená súčasť systému Autopilot), ktorá ju rozširuje o schopnosť reagovať na semafory a dopravné značenie prikazujúce úplne zastavenie vozidla pred prejazdom križovatkou.

Tesla je tak zdá sa na dobrej ceste k úrovni autonómneho riadenia, ktorá nevyžaduje účasť vodiča na riadení vozidla. Nasvedčujú tomu aj záznamy vodičov aktualizovaných vozidiel, ktorí novú funkcionalitu otestovali, pričom Tesly samé zvládajú aj ďalšie náročnejšie úseky ciest.

Je sa stále čo učiť

Objavili sa však aj problémy, ktoré zrejme vyplývajú z toho, že ide o čerstvú novinku. Tá sa pritom určite dočká mnohých aktualizácií a vylepšení. Jeden z používateľov oznámil, že Autopilot zatavil vozidlo pod mostom na rušnej rýchlostnej ceste, keď ho zrejme zmiatol deaktivovaný semafor napravo od vozovky.

Tesla v poznámke k novej aktualizácii uvádza, že systém je zatiaľ nastavený na obozretnejšie reakcie. Časom, po zozbieraní potrebných dát z jázd flotily, má však aj vďaka neurónovej sieti fungovať prirodzenejšie. Ďalším strojovým učením sa tak stane komplexnejším a istejším.

Nová funkcionalita, ktorá vie reagovať na semafory a „stop-ky“, je zatiaľ dostupná len v USA. Elon Musk však začiatkom apríla uviedol, že by sa časom mala dostať aj na medzinárodný trh. Záležať to pritom bude od jej schválenia v jednotlivých krajinách.

Predzvesť Robotaxi

Mnohí vodiči, ktorí radi šoférujú, síce nevidia zmysel v autonómnych vozidlách, Tesla však má v tomto smere jasný plán ich využitia. A to v rámci služby Robotaxi, ktorá má byť v podstate autonómnou verziu mobilitných služieb typu Uber. Do tejto siete budú môcť poskytnúť svoje vozidlá aj súkromní majitelia elektromobilov Tesla, a tým si zarábať, či privyrábať.

Elon Musk pritom na adresu Robotaxi nedávno uviedol nasledovné: „Funkčnosť v rámci tohto roku vyzerá stále dobre,“ dodal ale, že „veľkou neznámou sú regulačné chválenia.“

V rámci nasledujúcich videí si môžete pozrieť ako funguje nová funkcionalita:

Zdroj: Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly si sa samé nájdu parkovacie miesto, potom čo vystúpite. „Čoskoro“
Slovák šéfujúci „Tesla AI“ vysvetľoval, ako sa ich elektromobily učia
Plne autonómne Tesly by mali stáť podľa Muska 100 až 200 tisíc $

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár