Keď vodič Tesly stratil vedomie, Autopilot bezpečne pokračoval v jazde a následne zastavil | VIDEO

4

Z Nórska prichádza video, v ktorého hlavnej úlohe hrá nezodpovedný opitý vodič a najmä systém Tesla Autopilot, ktorý pravdepodobne zabránil vážnej dopravnej nehode.

Systém Tesla Autopilot zvykne byť automaticky obviňovaný z dopravných nehôd elektromobilov Tesla. A to najmä médiami, ktoré moc nezaujímajú skutočné fakty. Ich články sa bežne stávajú virálnymi a keď sa ukáže, že išlo o ľudskú chybu, záujem týchto médií o tom informovať, je nulový.

To môže potom vytvárať dojem, že ide o nebezpečný systém, aj keď opak je pravdou. Napriek tomu, že systém Autopilot nie je dokonalý a zároveň ide o základný asistenčný systém elektromobilov Tesla (nie je to systém „plne“ autonómne riadenia, ktorý sa označuje ako FSD), dôkazy o tom, že vďaka nemu je možné predchádzať dopravným nehodám, stále pribúdajú.

A jasne hovoria aj interné dáta Tesly ohľadom nehodovosti jej elektromobilov so zapnutým a vypnutým systémom Autopilot, podporené Centrom automobilového výskumu v Duisburgu, ktoré vyjadrilo podporu tomuto systému od spoločnosti Tesla.

Vodič bol opitý

Ale prejdime už k zaujímavému videu z Nórska, vďaka ktorému máme možnosť vidieť, čo Tesla Autopilot dokáže už v základe. Ako informuje tamojšie policajné oddelenie, na čo upozornil portál Teslarati, 24-ročný vodič pod vplyvom alkoholu stratil počas jazdy v elektromobile Tesla Model S vedomie, no našťastie jeho vozidlo malo v tej dobe zapnutý systém Autopilot, ktorý vozidlo udržal v jazdnom pruhu.

Keď vodič nereagoval na výzvy Autopilota, aby sa venoval jazde, vozidlo spustilo výstražné systémy a automaticky zastalo. Jedinou chybičkou krásy bolo to, že vozidlo nakoniec zastavilo v tuneli. Nikomu sa však nič nestalo, a to je podstatné.

A na toto video zareagoval aj Elon Musk, ktorý uviedol, že dôvodom prečo tak veľmi tlačili, aby sa Autopilot V1 dostal čo najskôr von, bolo to, že jeden z vodičov Tesly bez systému Autopilot zaspal, pričom havaroval a zabil cyklistu. Vodičovi sa pritom nič nestalo, ten ale následne Teslu zažaloval s tým, že zaspal kvôli vôni nového auta (súd s tým však nesúhlasil).

Zdroj titulnej fotografie: VG TV

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VIDEO: Autopilot Tesla predpovedal nehodu a zabránil ďalšej zrážke
Majiteľ Tesly Model 3 tvrdí, že mu Autopilot zachránil život | VIDEO
Tesla ukazuje, ako jej bezpečnostné systémy zabraňujú nehodám
Stanovisko Tesly k smrteľnej nehode Modelu X: „Autopilot bol aktívny,“ ale…

Autopilot Tesla zabránil diaľničnej kolízii Modelu X s kamiónom + | VIDEÁ
Tesla Autopilot „dosiahol“ najnižšiu pomernú nehodovosť v histórii meraní
Už aj Autopilot Tesly Model 3 sa môže pochváliť zabránením búračky | VIDEO

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Systém FSD Tesla je cca 10x lepší ako priemerný šofér a v počte smrteľných nehôd má ešte podstatne lepšie skóre. Inak povedané, stále by búral, ale kebyže je aktivovaný vo všetkých autách, bolo by 10x menej nehôd a cca 20x menej mŕtvych na celom svete. Pri smart komunikáciách (Vehicle-to-Infrastructure V2V) a prepojených autách (Vehicle-to-vehicle V2V) by bolo toto číslo podstatne lepšie. Keď však človek zabije 20x viac ľudí ako počítač, je to akceptovateľné. Stroju jednu zabitú osobu nikto neodpustí. Cena zákonného poistenia stroja však bude komerčne podstatne nižšia, ako človeka…

  2. Čo ja viem? Tak velebiť systém, ktorý pracuje tak ako má, je myslím si, úsmevné. Na to tam predsa ten systém je. Tak ako sú rôzne systémy, ktoré chránia auto a posádku pred kolíziou, tak je to aj tu. To ako keby som začal vychvaľovať airbagy za to, že sa vôbec nafúkli, veď za takým účelom ich tam dali. Tesla je po technickej stránke veľmi vyspelá, ale určite nie je jediná, ktorá vďaka svojmu systému zabránila nehode.

  3. Mám Kodiaq s jazdnými asistentmi včítane adaptívneho tempomatu. V decembri, v sychravom podvečernom až večernom čase na trase Brno – Bratislava – D. Streda som skúšal, koľko km sa dokáže auto samo riadiť. Na prekvapenie to boli skoro 3/4 cesty. Pre oveľa dokonalejšieho autopilota TESLA popísaná príhoda mohla byť len „ľahkou“ úlohou!

  4. Elektrický jazdec on

    K vašim komentom len toľko: Nie každý systém s jazdnými asistentmi včítane adaptívneho tempomatu vie následne aj bezpečne zastaviť, vyhodiť blinkre, prípadne ešte automaticky aktivovať SOS v prípade, že vôbec nedojde ku opätovnému kontrolnému kontaktu s volantom. (ja tejto procedúre hovorím „prepásnutý živák“ 🙂
    Podľa mňa, najlepšie vychytaného „živáka“ majú Tesla a Mercedes. Ak niekto ďalší, tým lepšie, no určite nie všetky automobilky.

Pridajte komentár