Elon Musk: „Tesla Autopilot nebude nikdy dokonalý, ale môže byť 10-krát bezpečnejší ako ľudia“

0

Elon Musk sa v rozhovore pre CBS zameral aj na ozrejmenie funkcionality Tesla Autopilot. Ten čelí vďaka nedávnej smrteľnej nehode Modelu X kritike. Musk však hovorí, že sa nejedná o systém plne autonómneho riadenia. A dodáva, že nikdy nebude dokonalý, no napriek tomu zachráni množstvo životov na cestách.

Autopilot znižuje pravdepodobnosť nehody

Tesla už roky upozorňuje na to, že Autopilot nenahrádza vodiča a vodič musí dávať počas jazdy pozor. Musk v najnovšom interview hovorí, že je dôležité, aby mali vodiči ruky na volante. Redaktorka sa ho potom pýta, aký má teda Autopilot význam. Musk na to odpovedá: „Jeho zmysel spočíva v tom, že dokáže znížiť pravdepodobnosť dopravnej nehody“.

Dôkazom štatistiky NHTSA

Slovám Elona Muska dávajú za pravdu štatistiky Amerického národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Tie totiž hovoria o tom, že zapnutím Autopilota Tesla 1. generácie, sa znižuje riziko dopravnej nehody o 38,5 %. Po ich zverejnení sa Musk vyjadril, že nový Autopilot by mohol toto riziko znížiť až o 90 %.

Bezpečnejší ako ľudia

V aktuálnom rozhovore Elon Musk hovorí, že keď sa Autopilot zdokonalí, bude podstatne bezpečnejší ako ľudia za volantom, ale nikdy nebude dokonalý. Podľa neho môže Autopilot znížiť v dlhodobom horizonte nehodovosť až 10-násobne.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Premávka očami nového Tesla Autopilota | VIDEO
Tesla Autopilot predpovedal nehodu a zabránil ďalšej zrážke | VIDEO
Súboj systémov autonómneho riadenia: Elon Musk vs. LIDAR. Postačí Tesle kamerový systém?

Tesla tvrdí, že jazda so zapnutým Autopilotom je bezpečnejšia, a to tak dlho, ako dlho dávajú vodiči pozor. A dodáva, že sú na cestách stovky tisíc vozidiel s Autopilotom, takže je pochopiteľné, že niektoré z nich sú účastníkmi nehôd. Ľudia podľa spoločnosti nevedia o dopravných nehodách, ktoré sa nestali vďaka systému Autopilot, pretože k ním nedošlo.

Zdroj: Electrek, titulný obrázok: Dragtimes

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár