Plne autonómne riadenie Tesla Autopilota 2.0 bude dostupné do 2 rokov

0

Druhá generácia Autopilota Tesla, tzv. Enhanced Autopilot 2.0, vyvolala hlavne na začiatku veľmi rozpačité pocity. Napriek tomu, že má nový Autopilot nesmierne pokročilí a výkonný hardvér, funkčne zaostával za 1. generáciou. To sa však s pribúdajúci aktualizáciami mení a Elon Musk sa ohľadom neho vyjadril v súvislosti s najvyšším stupňom autonómneho riadenia.

Plne autonómne riadenie elektromobilov značky Tesla, je podľa Elona Muska čoraz bližšie. Generálny riaditeľ tento týždeň vyhlásil, že nás od toho delia necelé 2 roky.

Autonómne riadenie má svoje úrovne. Podľa NHTSA , (National Highway Traffic Safety Administration) americkej organizácie pre bezpečnosť na cestách, existuje celkovo 5 úrovní/stupňov. Piata úroveň poskytuje plne autonómnu jazdu. Čo by v preklade znamenalo, že autá sú schopné jazdiť bez akejkoľvek nutnosti zásahu vodiča. Všetko bude však záležať na vylepšení systému, ako aj úprave príslušnej legislatívy, ktorá umožní využívanie autonómneho riadenia v bežnej premávke.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pokročilé funkcie systému Tesla Autopilot 2.0 by mali znížiť nehodovosť až o 90 %

Na konferencií TED, Musk viackrát pripomenul, že Tesla bude môcť jazdiť plne autonómne už od konca roka 2017.

„V novembri alebo decembri tohto roku, by sme mali byť schopní prejsť trasu z Kalifornie do New Yorku bez nutnosti zásahu vodiča.“  

Taktiež zdôraznil, že to bude možné dosiahnuť len za pomoci kamier.

„Ako náhle sa z kamier stanú „ľudské oči“ autonómna jazda bude vyriešená.“

 

Nevyhnutná bude zmena legislatívy

Avšak autonómne riadenie určite neznamená, že si vodiči počas jazdy môžu pokojne zdriemnuť. Vodiči by mali aj napriek jej používaniu neustále venovať pozornosť dopravnej situácii na ceste. Elon verí, že Tesla vylepší systém riadenia do konca tohto roka. No potrvá to ešte ďalší rok kým sa preukáže spoľahlivosť systému vo všetkých režimoch jazdy.

Zdroj: electrek.co

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár