Šéf Tesly vkladá do autonómneho riadenia obrovské nádeje. Kedy má prísť?

2

Elon Musk už pomerne dlho avizuje dosiahnutie plne autonómneho riadenia v rámci spoločnosti Tesla. No a nedávno zdieľal svoj najnovší odhad, kedy očakáva naplnenie vysokej úrovne. Od tohto systému si pritom sľubuje veľmi veľa. A nielen on, ale aj významní investori, podľa ktorých to môže byť kľúčový zdroj príjmov spoločnosti.

Na základe skorších odhadov Elona Muska sme tu už mali mať plne autonómne elektromobily Tesla. Na jeho „optimistické“ predikcie sme si však už zvykli. Tesla aktuálne testuje svoj pokročilý systém Full Self-Driving (FSD) v beta verzii, a to aj prostredníctvom svojich zákazníkov. Tí vybraní, ktorí spĺňajú podmienky, totiž môžu tento systém používať vo svojich vozidlách v rámci bežnej prevádzky.

Tesla tak má vo svojich zákazníkoch obrovskú testovaciu silu, ktorú jej môžu konkurenti vyvíjajúci autonómne riadenie len závidieť. Veď podľa nedávnej oficiálnej správy Tesly je do neustále sa rozširujúceho programu zapojených takmer 60 000 vodičov.

Treba samozrejme povedať, že účastníci vybraní na základe bezpečnostného skóre musia byť pripravení vozidlo jazdiace v režime FSD Beta prebrať do svojej moci. Napr. vtedy, keď je systém neistý alebo zaváha. Na základe mnohých videí sa pritom zdá, že FSD Beta toho dokáže už veľmi veľa, pričom autonómne riadenie je väčšinou pôsobivé. Na druhej strane, rozhodne nie je bezchybné a nemožno ho „nechať bez dozoru“.

FSD bezpečnejšie ako človek tento rok

Nedávno Elon Musk v rámci hovoru s investormi Tesly uviedol, že trendom v rámci testovania beta verzie FSD je znižovanie zásahov do riadenia. A v najbližších mesiacoch má prísť zásadné vylepšenie systému. Šéf Tesly by bol pritom podľa vlastných slov veľmi šokovaný, keby nedosiahli plne autonómne riadenie bezpečnejšie ako človek ešte tento rok.

Treba však tiež povedať, že Tesla sa usiluje o dosiahnutie autonómneho riadenia, ktoré je mnohonásobne bezpečnejšie ako ľudský vodič, a to už je podľa Muska oveľa tvrdší oriešok.

Musk si pritom od autonómneho riadenie zdá sa veľmi veľa sľubuje. Veď na otázku od investorov ohľadom pokroku v prípade avizovaného elektromobilu Tesla za 25 000 $ odpovedal aj protiotázkou, či na tom záleží, keď budú autá autonómne. Vďaka autonómii majú totiž náklady na dopravu násobne klesnúť. Tým mohol narážať aj na plánovanú službu robotaxi, čo má byť niečo ako cenovo dostupný robotizovaný Uber, v rámci ktorého jazdia elektromobily Tesla bez vodiča.

Mohlo by sa teda zdať, že Musk po nástupe autonómneho riadenia a služieb typu robotaxi predpokladá, že vlastníctvo a kúpa vozidla stratí na význame. Obzvlášť ak bude možné takéto autonómne autá používať aj na dlhé vzdialenosti a budú všeobecne rozšírené. Od robotaxi si pritom veľa sľubujú aj viacerí významní investori Tesly, napr. Ark Invest.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Plne autonómne Tesly by mali stáť podľa Muska 100 až 200 tisíc $
„Ohromujúca“ aktualizácia autonómneho riadenia Tesla FSD je realitou. Čo na to prví používatelia?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár