Elektromobily Tesla budú zrejme vedieť „vyhadzovať smerovky“ automaticky

0

Spoločnosť Tesla si dala patentovať zaujímavú technológiu. Tá dokáže v prípade potreby autonómne „vyhadzovať smerovky“. A to v bežnej, neautonómnej prevádzke. Môžeme ju tak považovať za ďalší bezpečnostný systém.

Automatické, samočinné zapínanie smerových signálov bude v prípade plne autonómneho riadenia vozidiel nevyhnutnosťou. Veď najvyššie stupne autonómie (4 a 5) už nevyžadujú žiadnu účasť vodiča na riadení vozidla. Čiže ani „vyhadzovanie smeroviek“.

Predchádzanie nebezpečných situácií

Spoločnosť Tesla sa však pravdepodobne rozhodla využiť poznatky z vývoja systému Autopilot na funkcionalitu, ktorá dokáže v prípade potreby aktivovať smerové signály v neautonómnej prevádzke. Napríklad, keď ich vodič nechce alebo zabudne aktivovať. Tento systém tak môže napomôcť predchádzaniu nebezpečných situácií v rámci premávky.

Nová technológia by mala prostredníctvom rôznych funkcionalít systému Tesla Autopilot zistiť, kedy je to potrebné. Zohľadňuje pritom aktivitu vodiča. Potrebné dáta, ktoré umožnia „umelej inteligencii“ správne rozhodovanie o aktivácii smerových signálov, zabezpečí kamerový systém, radar, ultrasonické senzory, ako aj senzor natočenia kolies.

tesla automaticke smerovky

Zdroj: Tesla

„Technológia zahŕňa metódu automatizovanej smerovej signalizácie využitím procesora, ktorý identifikuje, že vozidlo prechádza cez líniu jazdného pruhu alebo zatáča, a to na základe nameraného uhla riadenia, ktorého hodnota pre vykonanie akcie je uložená v pamäti systému,“ hovorí Tesla v skratke na margo svojho patentu.

Dostupná už budúci mesiac?

Tesla zatiaľ nepovedala nič o tom, kedy alebo či sa vôbec niekedy objaví táto technológia v jej vozidlách mimo plne autonómnej prevádzky. Avšak v rámci autonómneho riadenia by sme sa jej mohli dočkať už budúci mesiac. Vtedy je totiž plánovaná aktualizácia systému Autopilot.

Tá môže okrem iného priniesť aj autonómnu jazdu po diaľnici s automatickou zmenou jazdných pruhov, a to bez nutnosti aktivácie smerovky, ako tomu bolo doteraz.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Majiteľ Tesly Model 3 tvrdí, že mu Autopilot zachránil život | VIDEO
Tesla Autopilot dostane mód “Šialený Max” pre agresívny štýl jazdy
Slovák, ktorý šéfuje vývoju Tesla Autopilot, hovorí o pokrokoch a neurónovej sieti

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár