Autá Tesla „zrejú ako víno“: Súhrn bezplatných vylepšení za rok 2019

3

Jednou z konkurenčných výhod spoločnosti Tesla je vyspelosť v oblasti softvéru. Jej elektromobily sú považované za počítače na kolesách, čo prináša zákazníkom obrovské benefity v podobe neustáleho bezplatného vylepšovania ich vozidiel. Čoho všetkého sa dočkali minulý rok?

Elektromobily značky Tesla ponúkajú tzv. OTA (Over-the-Air) aktualizácie, čo znamená, že prebiehajú „bezdrôtovo“ na diaľku. Podobne ako v prípade smartfónov. Tieto aktualizácie pritom prinášajú aj zásadné vylepšenia, napr. v oblasti výkonu, dojazdu či rýchlosti nabíjania, ako aj nové užitočné či zábavné funkcie.

Tie najvýznamnejšie, ktoré obdržali elektromobily Tesla v roku 2019, zhrnul portál Tesmanian na základe „recenzie“ používateľa siete Reddit („110110„). Tesly sa pritom dočkali zvýšenia výkonu (príklad) či dojazdu (príklad). Dostali nové užitočné funkcie ako napríklad Sentry Mode, integrovaná palubná kamera, navigácia na Autopilote či Camp Mode.

Ďalšie funkcie ako Smart Summon, hlasové ovládanie, vizualizácia jazdy či Dog Mode sa dočkali vylepšení. Potešila určite aj novinka Tesla Theatre, ktorá v rámci infotainmentu vozidla zahrnula služby ako Netflix, Hulu, Twitch či YouTube (v USA). Používatelia si tiež môžu v aute zaspievať aj vďaka aplikácii „Karaoke“.

To nie je všetko

My dodávame, že Tesla minulý rok prostredníctvom OTA aktualizácie zvýšila rýchlosť nabíjania Modelu 3 SR+, ktorý je možné po novom nabíjať výkonom do 170 kW (predtým 100 až 120 kW). Zaviedla aj 2 bezpečnostné funkcie, ktoré boli dovtedy súčasťou plateného balíka systému Autopilot.

Tesla nezabudla ani na zábavné softvérové doplnky ako „toaletný humor“, „romantický mód“ či videohry. A myslí aj na „lokálne“ potreby svojich zákazníkov. Veď napríklad Číňania dostali funkciu, ktorá informuje o miere znečistenia ovzdušia v meste, v ktorom sa nachádzajú, ako aj v meste, kde sa na základe navigačného systému chystajú.

Ďalšie prínosy OTA aktualizácií za rok 2019 nájdete v nasledujúcom príspevku Reddit od spomínaného používateľa „110110“.

Tesla Vehicle Updates – A 2019 Year in Review – Thank you Tesla Team! from r/teslamotors

Na záver ešte dodávame, že OTA aktualizácie nemusia byť na prvý pohľad vždy len prínosom, keďže minulý rok Tesla vydala aktualizáciu, ktorá viedla k veľkej nespokojnosti dotknutých zákazníkov a následnej dokonca až k žalobe.

Malý počet majiteľov totiž obdržal aktualizáciu, ktorá znížila využiteľnú kapacitu batérie, a teda aj dojazd. Niektorí z nich tiež hlásili zníženie rýchlosti nabíjania. Tesla pritom uviedla, že cieľom tejto aktualizácie je zabezpečenie dlhšej životnosti batérie v rámci niektorých verzií vybraných modelov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly budú vedieť detegovať výtlky na ceste, vďaka „mikro-mapám“
Tesla môže nahradiť stierače laserovou technológiou, odhaľuje patent
Tesla si podala patentovú prihlášku na inovatívny high-tech volant

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár