Hodnota Tesly môže vyrásť do nebies aj vďaka Robotaxi a poisťovacím službám

7

Spoločnosť Ark Invest predikuje Tesle v najbližších rokoch výrazný rast príjmov a trhovej hodnoty. Ak sa podarí naplniť tie najväčšie očakávania, trhová hodnota Tesly by podľa Ark Invest mohla dosiahnuť až 3,8 bilióna $ (3 800 miliárd $). Vďaka čomu sa tak má stať?

V období, kedy sa trhová hodnota spoločnosti Tesla skorigovala na hodnoty spred pár mesiacov a kedy sú tradičné automobilky čoraz viac hlasnejšie a odvážnejšie v oblasti elektromobility, prichádza spoločnosť Ark Invest s pozitívnou predikciou vývoja ziskov a trhovej hodnoty Tesly.

Spoločnosť Ark Invest sa venuje investičnému manažmentu, pričom sa zameriava najmä na spoločnosti, ktoré prinášajú inovácie. Jej doterajšie odhady v prípade Tesly sa pritom ukázali byť ako jedny z tých, ktoré sa najviac priblížili k realite. Na základe ďalšieho vývoja a nových dát teraz Ark Invest vydáva cenový cieľ pre akcie spoločnosti Tesla a súvisiacu analýzu, z ktorej vychádza predikcia jej trhovej hodnoty pre rok 2025.

Aktuálna cena akcie spoločnosti Tesla je necelých 655 $, čo znamená jej trhovú hodnotu takmer 629 miliárd (mld.) $. Odhad Ark Invest pre rok 2025 na základe podrobnej analýzy je pritom 3 000 $ za akciu, tzn. trhovú hodnotu spoločnosti okolo 2,8 bilióna (2 800 mld.) $. Podľa Ark Invest je pritom 50 % šanca, že sa tak stane.

Ark Invest však ponúka aj optimistickejší (tzv. „Bull“ pohľad/scenár) a pesimistickejší odhad (tzv. „Bear“ pohľad/scenár), ktorý vyplýva z naplnenia, resp. nenaplnenia jednotlivých predpokladov. Ten optimistický počíta s cenou akcie 4 000 $ (trhová hodnota Tesly okolo 3,8 bilióna $ – 25 % šanca podľa Ark Invest), pesimistický zas s cenou akcie 1 500 $ (trhová hodnota okolo 1,4 bilióna $ – 25 % šanca podľa Ark Invest).

V prípade tohto ocenenia treba zdôrazniť, že do modelovania spoločností Ark Invest nebola zahrnutá energetická divízia Tesly, ktorá zahŕňa podnikanie v oblasti batériových skladovacích úložísk energie a solárnych produktov/systémov. Taktiež treba uviesť, že optimistickejšie odhady (viac ako 1 500 $ / akcia) sú veľmi závislé od toho, ako sa Tesle bude dariť v oblasti autonómneho riadenia.

Čo stojí za vysokým ocenením?

Ako sme už naznačili, za predikovaným vysokým ocenením spoločnosti Tesla stoja podľa Ark Invest okrem iného príjmy, ktoré by malo priniesť autonómne riadenie (až 327 mld. ročne v rámci bull scenára). A to hlavne v rámci služby Robotaxi, čo sú služby na spôsob robotizovaného Uberu (autonómne jazdiace autá na vyžiadania).

Robotaxi by tak bolo po príjmoch z predaja elektromobilov Tesla druhým najväčším zdrojom príjmov. Ark Invest pritom počíta s 50 % šancou, že Tesla dostane na cesty plne autonómne autá v masovom meradle do roku 2025. Čo sa týka predajov áut a súvisiacich príjmoch, Ark Invest predpokladá v roku 2025 predaj na úrovni 5 mil. ks, resp. 10 mil. ks a príjmy 234 mld. $, resp. 367 mld. $ (bear, resp. bull scenár).

A nezanedbateľné príjmy by mohli tiež pochádzať z vlastných poisťovacích služieb Tesly. Veď v rámci najmenej pozitívneho „bear“ scenára Ark Invest počíta s 23 mld. $ ročne (pre rok 2025).

Tak ako samotná spoločnosť Ark Invest na záver upozorňujeme, že jej predikcia slúži len na informačné účely a nejde o investičné poradenstvo. Podrobnejšie dáta v tejto veci pritom nájdete v zdrojovom článku Ark Invest.

tesla akcie trhova hodnota odhad 2025 ark invest

Zdroj: Ark Invest

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov
Elon Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
„Tesla poistenie“ by mohlo spoločnosti priniesť obrovské príjmy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

    • ked tu budes len lamentovat, tak ani nikdy nezarobis… ja som kupil niekedy vo februari 2019 1BTC, za necelych 4.000… a kedze elon ohlasil, ze bude v buducnosti prijmat platby za jeho auta aj v BTC, tak to bude celkom vyhodna kupa auta 😉 uz len nech spustia giga berlin

      • Bitcoin radsej “hodluj” kedze s velkou pravdepodobnostou pojde cez 100k USD tento rok, kto vie ako vysoko vyleti pred tym ako pride korekcia, ja by som pod 100k nepredaval…

    • Ja drzim od roku 2016, nakupene za cca 50 USD, dufam teda ze nas je viac v SK/CZ regione, co pojdeme do skoreho dochodku kvoli Tesle…

Pridajte komentár