Akcie Tesly sa budú deliť kvôli vysokej cene. Stanú sa „dostupnejšími“

0

Spoločnosť Tesla oznámila to, čo mnohí očakávali – „rozdelenie“ svojich akcií. Ich cena totiž už dlhšie dosahuje hodnoty, ktoré môžu byť problémom pre drobných investorov.

Tesla zažíva v rámci akciového trhu šialené obdobie. Verejne obchodovanou spoločnosťou sa pritom stala v roku 2010, keď vstúpila na najväčší elektronický burzový trh NASDAQ pod menom TSLA. Stala sa tak prvou americkou „automobilkou“, ktorá tak učinila od roku 1956, keď prebrala štafetu od spoločnosti Ford.

Tesla vtedy dala do obehu 13,3 milióna akcií, pričom jedna akcia mala počiatočnú hodnotu 19 USD. Na konci dňa stúpla jej cena na 23,89 USD.

Ešte v máji 2019 dosahovala hodnota 1 akcie Tesly trhovú hodnotu nižšiu ako 200 $ (po páde v dôsledku zlých hospodárskych výsledkov za Q1/2019). Ďalšie obdobie prinieslo extrémne turbulencie ohľadom hodnoty spoločnosti Tesla. Všetko odštartoval ziskový 3. kvartál, ktorý bol pre analytikov z Wall Street veľkým prekvapením.

V priebehu niekoľkých mesiacov vzrástla v istom momente hodnota 1 akcie Tesly na viac ako 960 $ (2/2020). Potom koronakríza spôsobila prudký prepad k hodnote okolo 350 $ za akciu (3/2020). Prekvapujúce výsledky v oblasti počtu predaných elektromobilov Tesla krátko na to priniesli spanilú jazdu, keď v júnu 2020 bolo prekonané historické maximum z februára 2020.

Šialený rast pritom pokračoval až k júlovej hodnote viac ako 1 700 $ za 1 akciu. Na tejto ceste pritom Tesla prekonala viacero míľnikov a rekordov. Nezastavili ju ani slová Elona Muska o tom, že Tesla je trhovo nadhodnotená. Toto vyjadrenie padlo začiatkom mája, keď sa hodnota akcie pohybovala okolo 750 $.

Tesla sa pritom všetkom stala jednoznačnejšie najhodnotnejšou spoločnosťou, ktorá vyrába automobily. V tejto súvislosti však pripomíname, že Tesla nie je len automobilkou, pretože sa venuje okrem iného aj trvalo udržateľnej energetike. Aktuálna cena 1 akcie spoločnosti Tesla je cca 1 500 $, pričom okolo tejto hodnoty osciluje viac ako mesiac.

Rozdelenie akcií

Tesla si pritom uvedomila, že tak vysoká cena môže byť problémom najmä pre malých často „príležitostných“ akcionárov, vrátane jej zamestnancov, a tak sa rozhodla, že svoje akcie rozdelí v pomere 5:1 („stock split“). To v konečnom dôsledku znamená, že hodnota jednej akcie klesne na pätinu, čo by aktuálne znamenalo cenu cca 300 $.

A to významne zjednoduší nakupovanie akcií „bežným ľuďom“, ktorí nemajú pravidelne nazvyš väčší obnos peňazí. Každý akcionár spoločnosti Tesla pritom dostane po 21. auguste za každú jednu akciu ďalšie 4 dodatočné akcie vo forme dividendy.

Tie sa začnú distribuovať v piatok 28. augusta po uzatvorení burzy. V pondelok 31. augusta sa začne obchodovať po novom s „rozdelenými“ akciami.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a VW sa môžu stať najcennejšími firmami sveta, hovorí šéf VW
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Tesla sa stala trhovo najhodnotnejším výrobcom áut. Prekonala Toyotu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár