V Nemecku sa bude vyrábať Tesla za 25 000 €, mal uviesť Elon Musk

6

Už dlhšie vieme, že Tesla chystá menší a cenovo dostupnejší elektromobil, ktorý sa zaradí pod modely 3 a Y. A Elon Musk mal v rámci aktuálnej návštevy Giga Berlin údajne uviesť, že v tejto továrni sa bude vyrábať elektromobil za 25 000 €. Zrejme tzv. Tesla „Model 2“.

Musk už roky avizuje lacnejší elektromobil od spoločnosti Tesla. Je si totiž vedomý toho, že bez cenovo dostupnejších vozidiel s plne elektrickým pohonom nebude možné uskutočniť plnohodnotnú transformáciu automobilového priemyslu smerom k elektromobilite, ako aj úplný prechod na obnoviteľnú energiu.

Viackrát pritom potvrdil, že Tesla na takomto vozidle „za 25 000 $“ pracuje, pričom na základe doterajších informácií, vrátane prvého oficiálneho teaseru sa zdá, že pôjde o kompaktný crossover, ktorý sa zaradí do nižšej strednej triedy, resp. segmentu C.

Tesla takisto potvrdila, že nový model vyrastie na platforme novej generácie, ktorá sa stane základom aj pre vozidlo určené špeciálne pre robotaxi. Oficiálne pritom informovala, že tieto elektromobily novej generácie sa začnú vyrábať v chystanej továrni Gigafactory Mexico, ktorá už mala získať povolenia na začiatok výstavby. Musk však nedávno povedal, že do jej budovania sa chcú naplno pustiť až vtedy, keď získajú predstavu o smerovaní globálnej ekonomiky.

tesla model 2 teaser

Zdroj obrázku: Tesla/Youtube

A v novej knihe o živote Elona Muska sa uvádza, že v máji sa šéf Tesly rozhodol, že Tesla „Model 2“ sa začne vyrábať v Giga Texas, aby mali začiatok produkcie pod dohľadom inžinieri Tesly, keďže ich Musk nedokázal presvedčiť, aby sa na čas presťahovali do Mexika.

Tesla „Model 2“ aj „Made in Berlin“?

Aktuálne sa objavila neoficiálna správa, že Tesla bude vyrábať elektromobil za 25 000 € vo svojej nemeckej továrni Giga Berlin. Zdá sa, že jedným z prvotných zdrojov je účet Gigafactory Berlin News na sieti Twitter/X, ktorý tvrdí, že to Elon Musk povedal počas aktuálnej návštevy tohto závodu.

Web Drive Tesla Canada uviedol, že táto informácia mala zaznieť počas rozhovoru šéfa Tesly so zamestnancami Giga Berlin. A Torque News dodáva, že „neexistuje podrobný prepis toho, čo Musk presne povedal“ a že táto správa pochádza „zvnútra továrne“. Čiže zrejme od zamestnancov, ktorí sa mali s Muskom stretnúť. Túto správu tak zatiaľ treba brať s rezervou. Každopádne by dávala zmysel (aj v kontexte chystaného rozširovania Giga Berlin) a bola by v súlade s dlhodobým plánom spoločnosti Tesla v oblasti lokalizácie výroby.

Otázna cena

Zatiaľ tiež nie je úplne jasné, či mal Musk na mysli rovnaký model, aký Tesla plánuje vyrábať v Gigafactory Mexico, príp. v Giga Texas, aj keď je to pravdepodobné. Takisto je diskutabilná údajne spomínaná cenovka 25 000 €. Namieste je totiž otázka, či Musk rátal s DPH, keďže v domovine Tesly (v USA) sa vo všeobecnosti uvádzajú ceny bez DPH a dlhodobo avizovaná cena „Modelu 2“ (od „25 000 $“) s najväčšou pravdepodobnosťou nezahŕňa DPH.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla „Model 2“ za „25 000 $“ má byť vo finálnej fáze vývoja
Tesla má rokovať s Indiou o továrni na elektromobil za cca 22 000 €
Tesla „Model“ 2 má byť inšpirovaná Cybertruckom a jej výroba má začať inde
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Lacnejsi TM2 bude najpredavanejsi model vo vacsich poctoch ako 3/Y tak je logicke ze ho budu vyravat na kazdom kontinente lebo preprava cez pol sveta by ho predrazovala.

  • M3 rozhodne nie je mala, jedna sa o 4,7m dlhe auto v kategorii octavia, M2 by sa mohol zaradiť na uroven golf/corolla hb, astra a pod. niekde okolo dlzky 4.2m, čo je pre vela ludi dostatočne auto na kazdy den a práve tieto autá su dlhšie v europe napredávanejšie (Peu 208, golf a pod.)

 2. Totálna hanba. Nejaký Juhoafričan ide Európanom v Európe vyrábať že vraj lacné auto. Doma v Južnej Afrike už ho má každý jej obyvateľ?
  Sme dopadli.
  „30 let po převratu, a Fašisti se tady proháňejí jak za války ! „

  • Suhlasim
   HANBA !!!
   Hanba ze europania ktori maju velke mnozstvo historicky starych a znamych automobiliek si nevedia nieco taketo vyrobit samy , zaostali sme za globalnym trhom a musi nam prist vyrabat auta juhoafrican.

Pridajte komentár