Tesla rekapituluje rok 2020. Na čo všetko je hrdá?

0

Rok 2020 bol náročný asi pre väčšinu z nás, vrátane spoločnosti Tesla. Tá však napriek koronakríze z neho napokon vyšla ako víťaz, keď v ňom dosiahla mnohé míľniky a rekordy. A aktuálne nám ponúka ich rekapituláciu.

Úvod minulého roka ani pre Teslu nezačal najlepšie, keďže kvôli opatreniam proti šíreniu COVID-19 musela zatvoriť najskôr svoju čínsku a následne americkú továreň. Druhý polrok to však bola spanilá jazda, aj z hľadiska predajov jej produktov, trhovej hodnoty a zisku.

Rok 2020 jej napokon priniesol napríklad rekordné predaje elektromobilov, viac ako 700-percentné zvýšenie trhovej hodnoty či prvý celoročný zisk vo svojej histórii. No a aktuálne Tesla zverejnila sumár obsahujúci míľniky, ktoré považuje za najdôležitejšie, upozorňuje Teslarati. V ňom nájdeme aj nasledovné.

Tesla začala počiatkom roku 2020 dodávať svoje elektromobily „Made in China“. Začala s výstavbou európskeho závodu v Nemecku – „Giga Berlin“. Vyrobila svoje miliónte vozidlo. Spustila dodávky elektrického crossoveru strednej triedy – Tesla Model Y. V prvom „korona-štvrťroku“ dodala 88 496 áut.

Kalifornská spoločnosť tiež zaviedla tzv. bezkontaktné dodávky svojich vozidiel. Vďaka upgradu sa stal Model S prvým sériovým elektromobilom s dojazdom cez 400 míľ/644 km (EPA). V 2. kvartáli dodala Tesla 90 891 áut. Začala s výstavbou ďalšieho závodu v USA – „Giga Texas“. Prototyp Tesly Model S Plaid dosiahol na legendárnej trati Laguna Seca rekordný čas medzi sedanmi, a to 1 min 30,327 s.

Tesla tiež predstavila vlastný batériový článok 4680 a novú štrukturálnu batériu. V treťom štvrťroku dodala 139 593 vozidiel. Do Európy začala dovážať Model 3 vyrobený v Číne (verziu SR+). Vydala beta verziu systému plne autonómneho riadenia FSD pre prvých zákazníkov/testerov. Rok 2020 priniesol Tesle aj 20-tisíci nainštalovaný nabíjací stojan Supercharger a celkovo takmer 500 000 dodaných elektromobilov (doterajší rekord aj vďaka rekordným kvartálnym dodávkam – 180 570 ks v Q4).

Tesla nie je len o elektromobiloch

Spoločnosť Elona Muska oznámila aj týždennú produkciu solárnej strechy na úrovni, ktorá zabezpečí tento produkt pre 1 000 domov. Nainštalovala 100-tisíce domáce batériové úložisko energie Powerwall. V USA začala ponúkať solárne panely za najnižšiu cenu. Spustila práce na najväčšom Megapack úložisku na svete – v Moss Landing/Kalifornia a dokončila rozšírenie Powerpack úložiska Hornsdale Power Reserve v Austrálii.

Tesla vo svojom sumárnom videu tiež upozornila na akciový split v pomere 5:1, aby zjednodušila investovanie malým investorom. A koncom roka bola zaradená do prominentného akciového indexu S&P 500.

Tesle k dosiahnutým míľnikom gratulujeme a tešíme sa na nové, o ktorých vás budeme samozrejme informovať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 je jednoznačne najpredávanejším elektromobilom aj za rok 2020
Novo predstavená batéria Tesla „4680“ prinesie lacnejšie elektromobily
Tesla dosiahla prvý ziskový rok a rekordný kvartál. Čo na to Elon Musk a Wall Street?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár