Telekom začal meniť svoje rozvodné skrine na nabíjačky pre elektromobily

0

Telekomunikačný operátor Telekom začal s budovaním nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. Až 12 000 svojich rozvodných skríň doplní o nabíjacie zásuvky. Chystá však aj 500 rýchlonabíjacích staníc.

Začiatkom roka sme vás informovali, že Deutsche Telekom sa chystá vstúpiť na nemecký trh s nabíjacími stanicami. A to netradičným spôsobom, použitím svojej existujúcej infraštruktúry, ktorá zahŕňa rozvodné skrine telefonického a internetového pripojenia.

AC aj DC nabíjačky

Telekomunikačný operátor má len v Nemecku vyše 380 000 rozvodných skríň. Spoločnosť pritom zistila, že cca 12 000 z nich je vhodných pre transformáciu na nabíjacie stanice. Aktuálne boli spustené prvé tri v meste Darmstadt. Telekom sa však môže pochváliť aj 2 novými DC nabíjacími stanicami s výkonom 150 kW pri svojej centrále v Bonne.

Modernizované rozvodné skrine budú vybavené vlastným zdrojom energie a digitálnou meracou jednotkou. Transformácia existujúcej infraštruktúry ušetrí množstvo času a nákladov spojených s budovaním nových nabíjačiek, pričom sa tým spoločnosť vyhne aj ďalším zásahom do životného prostredia.

Až 2 nabíjacie zásuvky

Nabíjacie rozvodné skrine disponujú 1 alebo 2 AC zásuvkami Type 2. Tie dokážu nabíjať až výkonom 11 kW. To však nie je všetko. Telekom plánuje v Nemecku vybudovať 500 DC rýchlonabíjacích staníc s výkonom do 150 kW.

Budovanie a služby nabíjacej infraštruktúry má na starosti dcérska spoločnosť Telekomu, Comfort Charge, ktorá má aktuálne 10 zamestnancov. Tá bude poskytovať služby budovania nabíjacej infraštruktúry aj pre súkromných zákazníkov.

Veríme, že po dokončení nabíjacej siete v Nemecku, začne Telekom expandovať aj na ďalšie trhy. Veď rozvodné skrine má aj na Slovensku. Mnoho z nich je pritom aj na sídliskách, ktorých transformácia na nabíjačky by mohla motivovať ku kúpe elektromobilov a plug-in hybridov aj motoristov žijúcich v bytovkách.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Billa má na Slovensku 7 bezplatných nabíjacích staníc. Plánuje ďalšie
Na čerpačkách Shell vyrastie 500 ultra-nabíjačiek Ionity. Aj na Slovensku
Slovenský Greenway vybuduje 850 nabíjacích staníc v strednej a východnej Európe

Zdroj: Electrive, titulná (ilustračná) fotografia: Telekom 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár