Tata Motors uvádza na trh elektromobil za cca 10 000 €

3

India sa snaží dokázať, že cenovo dostupné elektromobily nie sú doménou len čínskych výrobcov, a to modelom Tata Tiago EV. Tento malý „hatchback“ s nadštandardnou svetlou výškou, resp. crossover totiž začína na cene niečo cez 10 000 €.

Veľká indická automobilka Tata Motors uviedla na domáci trh ďalší elektromobil. Tentokrát ide o malé 5-miestne mestské vozidlo s rozmermi 3 769 x 1 677 x 1 536 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 2 400 mm, svetlou výškou 170 mm a batožinovým priestorom s objemom 240 l.

2 batérie

Elektromobil Tata Tiago EV bude dostupný s dvomi kapacitne odlišnými batériami. Základná má 19,2 kWh a zabezpečuje dojazd 250 km podľa „Modifikovaného indického jazdného cyklu“ (MIDC). Väčšia batéria s kapacitou 24 kWh predĺži dojazd na 315 km (MIDC). Na batérie sa vzťahuje záruka 8 rokov alebo 160 000 km.

Verzie modelu sa odlišujú aj možnosťami nabíjania. Základná palubná nabíjačka má výkon len 3,3 kW. „Vyššie“ verzie disponujú „palubkou“ s výkonom 7,2 kW (dojazd 35 km za 30 min nabíjania, resp. nabitie z 10 na 80 % za 3 hod 36 min). A DC nabíjanie má zabezpečiť nabitie z 10 na 80 % za 57 min (alebo dojazd 110 km za 30 min nabíjania).

Slušný výkon

Tata Tiago EV ponúkne na tento typ vozidla slušný výkon 45 kW, resp. 55 kW a krútiaci moment 110 Nm, resp. 114 Nm, v závislosti od verzie. Vďaka tomu zrýchli z 0 na 60 km/h za 6,2 s, resp. 5,7 s. K dispozícii je aj systém ovládania rekuperácie vozidla, ktorý má až 4 úrovne. Výrobca sa tiež chváli 4 hviezdičkami získanými v bezpečnostných testoch Global NCAP.

Indická elektrická novinka zaujala aj cenou, keďže tá uvádzacia začína v prepočte na cca 10 700 €. Štandardná výbava by pritom mala obsahovať napr. automatickú klimatizáciu, „projektorové svetlomety“, tempomat či pokročilú telematiku cez mobilnú aplikáciu. Verzia s 24-kWh batériou (dostupná od 2. stupňa výbavy) stojí od cca 12 600 € a najdrahšia verzia s výkonnejšou palubnou nabíjačkou a najvyšším stupňom výbavy vyjde na necelých 15 000 €.

Vozidlo Tata Tiago EV bude možné na domácom trhu rezervovať od 10. októbra a spustenie dodávok je naplánované na január budúceho roku. Zatiaľ nie je známe, či bude tento model dostupný aj mimo Indie.

Zdroj: Tata Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvé indické elektrické SUV je lacnejšie ako Škoda Citigoe iV
Spolupráca indickej Mahindry a VW prinesie 5 elektrických SUV
Čínsky elektrický bestseller od Wulingu stojí od 4 600 €. Ako to výrobca dosiahol?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Ceny v EU budú určite vyššie! Pritom neviem, či by som chcel za už uvedené indické ceny zisťovať, či sú aj uvedené parametre pravdivé a jazdné vlastnosti prijateľné …

  2. No ak keď sa stretnú napríklad v Afrike a Južnej Amerike lacné čínske a indické EV autá, pre európske úž nezostane žiadne miesto…

    Akosi rýchlo sme stratili konkurencieschopnosť na svetových trhoch.

Pridajte komentár