Indická Tata predstavila 4 koncepčné elektromobily. Možno sa dočká aj Európa

2

Indický automobilový koncern Tata Motors, pod ktorý patrí aj Jaguar Land Rover a ktorý dominuje indickému trhu s elektromobilmi, chystá viacero nových elektrických modelov. A aktuálne predstavil koncepčné verzie štyroch z nich – Harrier EV, Sierra EV, Avinya a Curvv.

Ako sme už informovali, Tata má vo svojom portfóliu zaujímavé menšie a cenovo dostupné elektromobily Tiago EV či Nexon EV. A aktuálne výkonný riaditeľ spoločnosti Tata Motors, Shailesh Chandra, oznámil, že sa chystajú rozšíriť svoje portfólio o väčšie a drahšie elektromobily, informovala agentúra Reuters. Podľa odhadov však majú mať stále zaujímavé cenovky. Najmä v porovnaní s tým, na čo sme zvyknutí v Európe.

Elektromobily značky Tata ponúknu rôznu úroveň dojazdu a majú uspokojiť potreby širšie spektra zákazníkov. Medzi nimi nebudú chýbať ani vozidlá pre mestské použitie. Indický koncern na prebiehajúcom domácom autosalóne Auto Expo 2023 predstavil podľa Reuters 5 elektromobilov. Zdá sa pritom, že 4 z nich sú úplne nové koncepčné modely. Tie pritom už nájdeme aj na oficiálnej stránke spoločnosti Tata Motors venovanej výhradne modelom s elektrickým pohonom.

4 koncepčné novinky

Indovia chystajú väčšie elektrické SUV Tata Harrier EV založené na „legendárnej“ architektúre Land Rover D8, ale novej generácie, vyvinutej v spolupráci s automobilkou Jaguar Land Rover. Spoločnosť Tata Motors pritom sľubuje nekompromisný dojazd a špičkové funkcie.

Tata Sierra EV je menšie elektrické SUV navrhnuté pre vyznávačov outdoorových aktivít a prírody. Napriek kompaktným rozmerom má vozidlo ponúknuť priestranný interiér.

Model Tata Curvv sa zrejme takisto zaradí do nižších segmentov. Podľa výrobcu spája odolnosť a robustnosť SUV s elegantnou a športovou siluetou kupé.

Najviac informácií prezradila spoločnosť Tata Motors ohľadom modelu Tata Avinya. Tento crossover prepájajúci karosérie typu hatchback, SUV a MPV predstavuje novú generáciu elektromobilov postavených na novej „globálnej“ e-platforme 3. generácie „vyvinutej pre celý svet“.

Napriek tomu, že ide o prémiový model s novými technológiami, softvérom a AI, stavia na jednoduchosti, vďaka čomu má byť „pomerne dostupný pre väčšinu zákazníkov v rámci rýchlo rastúcich veľkoobjemových segmentov“. Tata Avinya má ponúknuť ultra-rýchle nabíjanie, ktoré umožní získať dojazd 500 km za menej ako 30 min nabíjania. Sériový model sa má dostať na trh v roku 2025.

Skúmajú sa trhy pre export

Zaujímavé je, že  výkonný prezident spoločnosti Tata Motors pre Reuters uviedol, že skúmajú aj potenciálne exportné trhy pre svoje elektromobily. Takže čisto teoreticky je v hre aj Európa. Európania pritom volajú po cenovo dostupnejších elektromobiloch, ktoré im zatiaľ nechcú ponúknuť ani čínski výrobcovia dovážajúci najmä elektromobily z vyšších segmentov. Tie navyše na starom kontinente vo všeobecnosti predávajú podstatne drahšie ako doma.

Nové väčšie a prémiovejšie elektromobily, ktoré vzídu z predstavených konceptov Tata Curvv, Sierra EV, Harrier EV a Avinya, by sa podľa správ z Indie mali pohybovať v zaujímavých cenových reláciách. Podľa odhadov portálu CarDekho, na ktoré upozornil web Cleantechnica, majú byť ceny týchto modelov po prepočte cca 23 000, 28 000, 34 000, resp. takisto 34 000 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tata Motors uvádza na trh elektromobil za cca 10 000 €
Spolupráca indickej Mahindry a VW prinesie 5 elektrických SUV
Indické elektro-SUV Tata Nexon je na domácom trhu elektrický bestseller

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Predpokladám, že na záver uvádzané ceny sú pre domáci trh, pre ktorý môžu byť dosť vysoké. No a potom, aké budú ceny pre ostatný svet a Európu?! ….

Pridajte komentár