Suzuki ukázalo predobraz svojho „prvého“ elektromobilu aj ďalšie koncepčné e-modely

10

Automobilka Suzuki prezentovala na nedávno skončenom autosalóne v Tokiu viacero koncepčných elektromobilov. Najzaujímavejším z nich bolo menšie SUV Suzuki eVX, ktorého sériový model bude prvým globálnym elektromobilom značky. Koncept pritom prešiel ďalším vývojom od svojho prvotného predstavenia.

Suzuki eVX

Suzuki o modeli eVX hovorí ako o „prvom globálnom strategickom elektromobile“. Aktuálne pritom uvádza, že exteriér vozidla prešiel vývojom od svojej januárovej premiéry. A Japonci po prvýkrát ukázali aj interiér vozidla. Čo sa týka špecifikácií tohto modelu so „4×4 DNA“, boli potvrdené rozmery 4 300 x 1 800 x 1 600 mm (dĺžka x šírka x výška).

Dojazd 500 km je však novým údajom, keďže Suzuki začiatkom roka v prípade prvotného konceptu uvádzalo hodnotu 550 podľa indického jazdného cyklu MIDC. Otázkou pritom je, podľa akého cyklu má byť aktuálne prezentovaný dojazd.

V súčasnej tlačovej správe sa ohľadom modelu Suzuki eVX už nič podstatné nespomína, a tak dopĺňame už skôr zverejnené informácie. V januári Suzuki uviedlo, že koncept eVX je vybavený batériou s kapacitou 60 kWh. Prezident spoločnosti Suzuki, Toshihiro Suzuki, tiež naznačil, že sa budú spoliehať najmä na technológie od Toyoty.

Suzuki taktiež oznámilo, že do produkcie elektromobilov a batérií v Indii investuje okolo 1,3 mld. $. Budeme tak dúfať, že sa tam budú vyrábať aj globálne elektromobily, ktoré budú patriť k tým cenovo najdostupnejším, čo by mohlo podporovať aj vyhlásenie, že Suzuki sa zameria na menšie a jednoduchšie elektromobily.

Čo sa týka ďalších elektromobilov, Suzuki začiatkom roka v rámci svojej novej stratégie oznámilo, že chystá 9 plne elektrických modelov. Z toho 5 pre Európu, pričom starý kontinent sa dočká okrem modelu eVX (najskôr v roku 2025) aj elektrického Jimny.

Suzuki eWX „mini wagon“

Na nedávnom tokijskom autosalóne však Suzuki ukázalo iné koncepčné elektromobily ako Jimny. Jedným z nich je crossover Suzuki eWX, ktorý výrobca označuje ako „mini wagon“. Má ísť o praktické a zábavné vozidlo na každý deň, ktoré má rozmery 3 395 x 1 475 x 1 620 mm (dĺžka x šírka x výška) a dojazd 230 km.

suzuki ewx

Zdroj: Suzuki

Suzuki e EVERY

Ďalším koncepčným elektromobilom je malá komerčná dodávka Suzuki e EVERY, ktorá bola vyvinutá spoločne s Toyotou a Daihatsu. Tento model má rozmery 3 395 x 1 475 x 1 890 mm (dĺžka x šírka x výška) a dojazd 200 km.

suzuki e every

Zdroj: Toyota

Toyota v súvisiacej tlačovej správe dopĺňa, že tento model spája skúsenosti automobiliek Suzuki a Daihatsu s vývojom malých vozidiel a elektrifikačnú technológiu od Toyoty. Výrobu bude mať na starosti Daihatsu a na trh by táto malá elektrická dodávka mala prísť ešte tento rok, a to pod všetkými troma značkami.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Suzuki avizuje 9 menších elektromobilov, vrátane modelu e-Jimny
Suzuki testuje elektromobil, ktorý má stáť necelých 11 000 €
Subaru urýchľuje elektrifikáciu: 8 elektromobilov, zrejme vrátane SUV vyrobeného Toyotou či batérie od dodávateľa Tesly
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

  1. Aby ste v Suzuki vedeli, s kým sa idete rozprávať…
    „“ „https:/…/“ „“
    Ďalší ostrovania, ktorí prepadli pocitu jedinečnosti. Na to, aby ste mohli v dnešnej dobe konkurovať vám nestačí schovať sa do G7. Ani Ukrajinská vlajka v profilofke.
    Čas nezastavíš.

Pridajte komentár