Subaru urýchľuje elektrifikáciu: 8 elektromobilov, zrejme vrátane SUV vyrobeného Toyotou či batérie od dodávateľa Tesly

6

Subaru tak ako ostatné japonské automobilky zaostáva v oblasti elektrifikácie. Aj táto značka však avizuje veľké zmeny. Dočkať sa pritom máme celkovo 8 elektromobilov, údajne vrátane 3-radového SUV „Made in Toyota“. A s batériami zas pomôže dvorný dodávateľ batériových článkov spoločností Tesla.

Subaru aktuálne zverejnilo svoju novú stratégiu, ktorej hlavným bodom je urýchlenie elektrifikácie. V rámci tej predchádzajúcej Japonci chceli, aby do roku 2030 tvorili batériové elektromobily a hybridy 40 % z ich celkového predaja. Revízia plánov však priniesla veľký posun. Cieľ sa totiž zmenil na 50 % batériových elektromobilov, pričom zvyšok majú tvoriť hybridy.

subaru elektromobily plan

Zdroj: Subaru

Subaru plánuje ročne produkovať 600 000 elektromobilov a 600 000 hybridov. Okolo roku 2025 chce spustiť výrobu „in-house“ batériových elektromobilov (200 000 ks ročne), ako aj hybridov novej generácie. Až v roku 2027 sa však dočkáme začiatku produkcie „dedikovaných elektromobilov“ (200 000 ks ročne). Tzn. modelov, ktorých základom je platforma navrhnutá špeciálne pre plne elektrické vozidlá. Všetky nové modely sa pritom budú vyrábať v Japonsku a USA.

subaru elektromobily plan

Zdroj: Subaru

8 elektromobilov do roku 2028

Čo sa týka batériových modelov, Subaru avizuje, že do roku 2026 pribudnú k terajšiemu jedinému elektromobilu v ponuke značky (model Subaru Solterra) ďalšie 3 plne elektrické SUV. A do roku 2028 sa dočkáme ďalších 4 bližšie nešpecifikovaných batériových elektromobilov.

subaru elektromobily plan

Zdroj: Subaru

Údajne aj 3-radové SUV „Made in Toyota“

Aktuálne sa tiež objavila správa, že jedným z prvých nových elektromobilov Subaru bude 3-radové SUV, čo naznačuje, že pôjde o veľké vozidlo. Insideevs na základe neoficiálnych informácií od portálu Automotive News, ktorý sa odvoláva na „ľudí oboznámených s plánmy“, v tejto veci tiež informuje, že model bude pre Subaru vyrábať Toyota vo svojom americkom závode. Išlo by tak zrejme o podobnú spoluprácu ako v prípade modelov Toyota bZ4X a Subaru Solterra, keďže aj Toyota má chystať 3-radové elektrické SUV.

Spolupráca s dvorným dodávateľom Tesly

V ďalšej tlačovej správe automobilka Subaru informovala aj ohľadom batérií pre svoje chystané elektromobily. Oznámila pritom rokovania o dodávkach cylindrických li-ion batériových článkov od spoločnosti Panasonic, ktorá je dvorným dodávateľom článkov tohto typu pre spoločnosť Tesla.

Má ísť pritom o batériové články novej generácie, ktoré budú využívať elektromobily vyrábané v továrňach Subaru od druhej polovice tohto desaťročia.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota oznámila urýchlenie elektrifikácie, aby „prežila“ na najväčšom automobilovom trhu
Subaru predstavilo svoj prvý elektromobil. Spolupráca s Toyotou sa nezaprie
Toyota naznačila 7 elektromobilov, chystá „tri e-platformy“ a na jeseň avizuje ukážky modelov novej generácie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. „A do roku 2028 sa dočkáme ďalších 4 bližšie nešpecifikovaných batériových elektromobilov.“

    Za mňa prosím nehovorte, ja na nejaké Subaru modely určite nečakám, do r. 2028 už vôbec.

Pridajte komentár