SpaceX zlacňuje Starlink aj v SR a oznamuje spoluprácu s T-Mobile či dostupnosť pre Tesly

0

Aktuálne tu máme viacero zaujímavých správ, ktoré sa týkajú „hviezdneho“ internetu Starlink od Muskovej aerokozmickej spoločnosti SpaceX. Poteší výrazné zlacnenie tejto služby, a to aj na Slovensku. Spolupráca SpaceX s T-Mobile zas prinesie dostupnosť základných funkcií mobilných telefónov v rámci „akejkoľvek“ lokality na Zemi. A k Starlinku sa budú vedieť pripojiť aj elektromobily značky Tesla.

Vysokorýchlostný satelitný internet Starlink určený najmä pre lokality bez prístupu ku kvalitnému širokopásmovému pripojeniu k sieti internet je na Slovensku dostupný od začiatku tohto roka. Ako sa dalo na začiatok očakávať, jeho cena bola napr. v porovnaní s bežnými lokálnymi pozemnými internetovými službami oveľa vyššia. Aktuálne sa však začínajú napĺňať slová o postupnom zlacňovaní.

Doteraz bol v rámci Slovenska mesačný poplatok za využívanie Starlinku 99 €/mes. K tomu bolo treba započítať náklady na hardvér (499 €) a jeho doručenie (84 €). Po novom sa tieto ceny znížili na 60 €/mes., resp. 350 €, resp. 0 €.

Ako informoval web Drive Tesla Canada, spoločnosť Tesla o znížení ceny informovala aj svojich zákazníkov z minimálne 32 krajín, a to s tým, že pritom boli zohľadnené miestne trhové podmienky a parita kúpnej sily. Z toho vyplýva, že ceny, resp. zníženie cien je rôzne.

Na sieti Reddit sa dokonca objavil odkaz na dokument, v ktorom nájdeme aktuálne ceny služby Starlink a potrebného hardvéru v rámci jednotlivých krajín. Z neho vyplýva, že Slovensko vyšlo v rámci vlny úprav cien pomerne dobre (zhruba -40 %), pričom vo viacerých krajinách dokonca neprišlo k žiadnemu zlacneniu. Najvýraznejšieho zlacnenia (okolo 59 %) sa dočkali v Dominikánskej Republike a Kolumbii.

Vďaka Starlinku sa dovoláte „odkiaľkoľvek“

Ďalšou veľkou novinkou je oznámenie spolupráce SpaceX so známou telekomunikačnou spoločnosťou T-Mobile. Ako informuje Tesmanian, tá má priniesť úpravu satelitov Starlink tak, aby vedeli komunikovať priamo s mobilnými telefónmi kdekoľvek na svete.

starlink

Zdroj ilustračného obrázku: SpaceX

Satelity Starlink budú prístupné pre mobilnú sieť, čo má priniesť zákazníkom spoločnosti T-Mobile v rámci služby „Pokrytie nad rámec“ bezplatný globálny roaming. Prenos hlasu či textových správ tak bude možný de facto odkiaľkoľvek na svete. „Hľadanie signálu“ by sa teda malo stať minulosťou aj v rámci najodľahlejších oblastí.

Aj v elektromobiloch Tesla

Spomínaná celosvetová dostupnosť mobilných služieb je dôležitá aj z hľadiska bezpečnosti. Veď uskutočnenie núdzového hovoru či odoslanie núdzovej správy môže zachraňovať životy. A práve z tohto dôvodu sa budú vedieť elektromobily Tesla pripojiť k satelitom Starlink, potvrdil Musk v rámci komunikácie na sieti Twitter.

Takáto priama „mobilná“ komunikácia bez výkonnejšieho prijímača však bude mať svoje limity. Elon Musk totiž dodal, že je vhodná na hlasové hovory či zasielanie textových správ, ale nie pre širokopásmové pripojenie. Takže na rýchly internet v mobile cez Starlink môžeme zrejme minimálne „nateraz“ zabudnúť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla ukázala solárny príves, ktorý podporí dojazd či zabezpečí internet
Cena Muskovho „hviezdneho“ internetu v novej prémiovej verzii je až 5-násobná
Elon Musk posiela na Ukrajinu terminály Starlink, aby pomohol zabezpečiť internet

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár