Storedot vyvíja „samoopraviteľné“ batérie pre elektromobily. A nielen to

1

Izraelská spoločnosť Storedot, ktorá sa špecializuje na vývoj batérií a nabíjacích systémov, ohlásila ďalšiu zaujímavú patentovanú technológiu. A to „samoopraviteľný“ batériový systém, ktorý má batériám priniesť vyššiu životnosť či bezpečnosť a elektromobilom pomôcť udržať pôvodný dojazd.

Storedot vysvetľuje, že ich „novo vyvinutý systém obsahuje sadu softvérových algoritmov s príslušným hardvérom. Samoopravný systém identifikuje článok alebo reťazec článkov, ktoré majú nedostatočnú výkonnosť alebo sa prehrievajú a dočasne ich vyradí z činnosti, aby ich proaktívne obnovil späť na 100-% výkon bez toho, aby vodič zaznamenal akékoľvek prerušenie jazdy alebo stratu výkonu svojho elektromobilu.“

Tento prístup má podľa izraelskej spoločnosti hrať hlavnú rolu pri predĺžení životnosti batérií a dojazdu elektromobilov, ako aj zvýšení ich bezpečnosti, a to tým, že sa zabráni prehriatiu batériových článkov a nebezpečenstvu tepelného úniku.

Storedot tiež uvádza, že nedávno udelený celosvetový patent „Obnova poškodených vetiev a/alebo článkov batériových packov hlbokým vybitím“ pokrýva novú metódu, ako by sa táto inovácia mala implementovať v rámci rôznych konfigurácií batériových packov, keď sa elektromobil nabíja, „odpočíva“ alebo jazdí.

storedot samoopravitelne baterie elektromobily

Zdroj: Storedot

Ďalšie technológie

Izraelčania žiaľ konkrétnejšie neprezradili, ako prebieha samotná „samooprava“ problematického batériového článku. Pripomenuli nám však ďalšie svoje technológie.

A to patentovanú technológiu, ktorá má zabezpečiť konštantný dojazd počas celej životnosti vozidla. Spomenuli tiež open-source systém softvérových a hardvérových vylepšení, ktorý umožňuje prijímať batériovým článkom vyšší nabíjací prúd, vďaka čomu sa batéria nabije rýchlejšie.

Spoločnosť Storedot taktiež tvrdí, že vedie pokročilé rozhovory s poprednými svetovými automobilkami a je na dobrej ceste ohľadom hromadných dodávok svojich batérií XFC, ktoré majú skrátiť čas nabíjania elektromobilov  na polovicu „pri rovnakých nákladoch“, a to v rámci roku 2024.

Izraelčania majú pritom už pracovať aj na solid-state batériách s „extrémnou energetickou hustotou“ a plánovaným spustením hromadnej výroby v roku 2028.

Nuž, tlačové správy spoločnosti Storedot sa čítajú celkom dobre, avšak väčšinou chýbajú podrobnosti, ktoré by podporili dôveru v ambiciózne vyhlásenia. Každopádne jej budeme držať palce a dúfať, že sa dočkáme komercializácie spomínaných produktov.

 Zdroj: Storedot

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Batérie StoreDot s 5-minútovým nabíjaním sa budú testovať vo vesmíre
Desten sa chystá predstaviť batériu s 5-min nabíjaním v rámci roadshow
StoreDot sprístupní patent urýchľujúci nabíjanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Nič proti týmto samoopravárenským špecialitkám. Výrobcovia dnes uvádzajú životnosť batérií v násobkoch „životnosti“ vozidla. Oveľa žiaducejšia je dnes rýchlosť nabíjania, a tá energetická hustota, ktorá pre nás „nikdy nebude extrémna“! ……

Pridajte komentár