Stellantis bude v Európe predávať „lacnejšie“ čínske elektromobily pod „svojou novou značkou“

6

Máme tu ďalšie „prekvapenie“, ktoré súvisí s čínskymi elektromobilmi, resp. výrobcami. Stellantis oznámil kúpu podielu v čínskej automobilke Leapmotor, ako aj predaj jej elektromobilov vo vlastnej réžii. Začne pritom v rámci európskeho trhu.

Ďalším dôkazom toho, že mnohí známi globálni výrobcovia áut zaostávajú v oblasti elektromobility za mnohými čínskymi automobilkami, môže byť veľmi netradičná spolupráca koncernu Stellantis, pod ktorý patria značky Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel/Vauxhall, Peugeot a Ram, s čínskym startupom, ktorý sa špecializuje na elektromobily.

Ako sa uvádza v oficiálnej tlačovej správe, Stellantis investuje do Leapmotor 1,5 mld. €, vďaka čomu získa 20-% podiel či 2 miesta v predstavenstve tejto spoločnosti. Oba subjekty tiež založia spoločný podnik Leapmotor International, v rámci ktorého bude mať Stellantis (51-% vlastník) práva na vývoz, predaj a výrobu produktov automobilky Leapmotor (49-% vlastník) mimo Číny.

Výpomoc pri napĺňaní cieľov Stellantisu

Spoločnosť Stellantis uvádza, že „má v úmysle využiť vysoko inovatívny a nákladovo efektívny ekosystém elektrických vozidiel spoločnosti Leapmotor v Číne, aby si pomohla pri napĺňaní svojich hlavných cieľov elektrifikácie“. Spolupráca má podľa oboch spoločností tiež priniesť „cenovo dostupnejšie riešenia mobility pre globálnych zákazníkov“. A spoločný podnik Leapmotor International má začať s dodávkami elektromobilov v druhej polovici budúceho roku.

Šéf Stellantisu Carlos Tavares, ktorý donedávna nemal na adresu elektromobilov jedného pekného slova, teraz uvádza, že „Leapmotor je jeden z najpôsobivejších nových hráčov na trhu s elektrickými vozidlami, ktorý má podobné technologické a podnikateľské zmýšľanie ako my“.

A zdá sa, že Stellantis si už stihol značku Leapmotor „privlastniť“. Finančná riaditeľka Stellantisu Natalie Knightová totiž v rámci oznámenia kvartálnych hospodárskych výsledkov oznámila, že Leapmotor je ich 15. značkou, pričom tá ma byť určená pre zákazníkov, ktorí chcú najlepšie technológie a zároveň sú citliví na cenu, píše portál Automotive News.

Knightová pritom uviedla, že prvým mimočínskym trhom pre elektromobily od Leapmotor bude Európa. Ich predaj bude prebiehať v plnej réžii Stellantisu a príjmy z predaja budú „plne konsolidované v bilancii“ tohto veľkého koncernu.

stellantis leapmotor

Zdroj: Leapmotor

Poistka či benchmark

Podľa finančnej šéfky Stellantisu by spoločný podnik Leapmotor International mohol vyrábať elektromobily Leapmotor v Európe, napr. ak EÚ zavedie vysoké clá na vozidlá vyrobené v Číne. Knightová taktiež uviedla, že čínska pozícia na európskom trhu porastie a spolupráca má byť rozumným spôsobom, ako riešiť tento problém.

„Vďaka spolupráci so spoločnosťou Leapmotor budeme môcť mať v reálnom čase ešte lepšie benchmarky, aby sme vždy vedeli, čo je potrebné na víťazstvo v porovnaní s najlepšími konkurentmi na trhu,“ dodala Knightová.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Stellantis chystá možno až 7 „cenovo dostupných“ elektromobilov na spôsob Citroenu e-C3
V čínskych elektromobiloch vidí veľkú hrozbu aj Citroën. Chystá sa však bojovať
BYD vyzval čínske automobilky, aby sa spojili a „zbúrali staré legendy“
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. EU je skrz-naskrz prehnitá a už dávno jej nejde o blaho jej obyvateľov.
  Monopoly idú do krabičky, dúfajú, že hra zostane rovnaká.
  Nezostane.

 2. Tak ako bol „západný svet“ zopár storočí nositeľom pokroku, tak sa teraz začal presadzovať „východný svet“! Nechceme si to stále pripustiť, ale sme zdegenerovali našu civilizáciu, a budeme za to kruto potrestaní !!!

 3. Dalsia europska (zapadna) automobilka ktora sa tvari, aky velky hrac je a pritom ide kopirovat cinu.

  Zda sa ze este par mesiacov a nebude moznost kupit europske elektroauto. Vsetko bude len cina s logom Citroen, Audi, VW atd.

  Kde je ten povestny europsky vyvoj? Alebo to bola len dobra reklama aby zakaznici zaplatili viac? Okradali zakaznikov a este sme im vsetci na cele z novinarmi tlieskali …. Auto roka zmanipulovane a bez hanbi to novinary dali tomu kto mal vacsi dosah na ich profesionalny zivot.

 4. Toto je vysledok masoveho konspiracneho hecovania Europy proti elektromobilom. Vydeseni hlupaci sa tu hrali na najmudrejsich medzi mudrymi, kym v Cine si ukradnute technologie vylepsovali a dostali na smerovanie, ktore v Europe podlieha tvrdej antikampani konspiratorov. A tak budeme porazeni vlastnou hlupostou. Staci len dalej pokracovat vo vyplakavani, ako nam EU ide „zakazat“ spalovaky.

 5. Myslím, že celá naša euro-americká civilizácia, v EU na čele s komisiou a parlamentom, už dlhší čas trpí na zákernú chorobu, ľudovo nazývanú „mäknutie mozgov“ !!! Smerujeme do zabudnutia tak, ako sa to stalo ostatným civilizáciám pred nami. Problémy so stratou pozície v príchode elektromobility sú len jednou položkou na ceste do zabudnutia …..

Pridajte komentár