Holanďania predstavili obytné auto budúcnosti s údajným 730-km solárnym dojazdom

6

Technická univerzita v Eindhovene stojí za viacerými super-efektívnymi vozidlami so solárnym pohonom. A aktuálne jej „Solar Team“ predstavil stelesnenie svojej predstavy o udržateľnom obytnom vozidle budúcnosti – Stella Vita. Prototyp sa pritom čoskoro chystá na 3 000 km dlhý testovací trip.

Solárne vozidlo Stella Vita zdá sa nadväzuje na projekt „solárneho rodinného elektromobiluStella Era, ktorý mal podľa Eindhovenskej univerzity ponúknuť dojazd až 1 200 km. Model Vita však má mať na rozdiel od modelu Era čisto solárny pohon.

Študentský Solar Team popisuje vozidlo Stella Vita ako mobilný dom poháňaný solárnou energiou, ktorý má za slnečného dňa najazdiť až 730 km pri veľmi šetrnej jazde. Má tiež generovať dostatok energie nielen na jazdu, ale aj bývanie. Už o 5 dní sa pritom toto vozidlo vydá na 3 000 km dlhú cestu na najjužnejší cíp Španielska, takže ide o funkčný prototyp.

Potrebnú energiu zabezpečujú solárne panely na streche vozidla, ktorých plochu je možné zdvojnásobiť na 17 m2, keď vozidlo stojí. „Solármobil“ Stella Vita je vďaka tomu podľa vývojárov úplne nezávislý od nabíjacích staníc. Okrem energie na jazdu má solárny systém zabezpečiť dostatok energie aj na sprchovanie, sledovanie televízie, nabíjanie notebooku či prípravu kávy. Strechu vozidla je tiež možné zdvihnúť, aby v ňom bolo možné variť, pracovať a pohodlne prespať.

Vzhľadom na to, že mladí študenti sú budúcnosťou, ako budúca generácia môžu povzbudiť a urýchliť prechod na udržateľnejšiu budúcnosť. Pre urýchlenie tohto prechodu chceme počas našej cesty po Európe inšpirovať čo najviac ľudí,“ povedal Kjell Revenberg, manažér Solar Team Eindhoven.

Cesta do Španielska má trvať až mesiac

Spomínaná 3 000 km dlhá cesta z Eindhovenu na najjužnejší cíp Španielska má trvať mesiac, čo by znamenalo prejdenie okolo 100 km za deň. To je však ďaleko od proklamovaného dojazdu až 730 km počas slnečného dňa pri šetrnej jazde.

Na prvý pohľad pritom ťažko uveriť z toho vyplývajúcej možnej efektivite „obytného solármobilu“ Stella Vita. Na druhej strane, Solar Team Eindhoven je zrejme jedným z najúspešnejších účastníkov podujatia World Solar Challenge, ktoré sa za bežných okolností koná každé 2 roky. Navyše pomerne dobre známu spoločnosť Lightyear, ktorá pracuje na solárnych elektromobiloch a super-efektívnych solárnych systémoch, založili práve ľudia, ktorí predtým pôsobili v tomto tíme. Takže sa zdá, že by mohlo ísť o liaheň veľkých talentov.

Zdroj: Eindhoven university of technology

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Nemecká“ kempingová elektro-žaba stojí od 3 990 €
Solárny elektromobil Lightyear One prešiel pri teste 710 km na 60-kWh batériu
Mestský solárny elektromobil Squad s cenou od 5750 € sa už dá predobjednať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Tento tím roky sledujem a považujem ho za najúspešnejší v rámci Európy a top aj v rámci sveta. Prvá Stella sa v podstate pretavila do sériovej produkcii, ktorá je na spadnutie. Ide o technické skvosty, ktoré naznačujú budúci vývoj, pretože predbehli dobu. Jedinou smutnou stránkou j

    • Jedinou smutnou stránkou je vysoká cena, teda neschopnosť dosiahnuť úspory z rozsahu výroby. Lightyear One (vznikla z projektu Stella) stojí závratných 150 000€. Stella Vita bude určite ešte drahšia.

  2. nemozem si pomoct, ale tento sposob „dovolenkovania“ mi pripomina kocovnych ciganov… a je uplne nepodstatne na aky pohon su tie priblizovadla… cista grcka…

Pridajte komentár