Elon Musk stavia „na dvore“ loď, ktorou chce kolonizovať Mars

5

Spoločnosť SpaceX, ktorú vlastní Elon Musk, už stavia testovací prototyp vesmírnej lode Starship. Tá bude slúžiť okrem iného aj na kolonizáciu Marsu. Jedného z jej letov na červenú planétu sa chce pritom zúčastniť aj samotný Musk.

Nedávno sme vás informovali, že Elon Musk vidí svoje šance, že poletí na Mars, na 70 %. Ako máme možnosť aktuálne vidieť, v tejto oblasti nezaháľa a robí zrejme všetko preto, aby sa tak stalo. Dôkazom je stavba vesmírnej lode Starship, ktorá bola donedávna označovaná ako Big Falcon Ship (BFS).

Zaujímavosťou tejto lode je, že vzniká takpovediac na zelenej lúke, resp. na dvore rozostavaného kozmodrómu SpaceX. Ten sa nachádza na juhu amerického štátu Texas, pričom v rámci jeho budovania sa doteraz „operovalo“ najmä s veľko-objemovým presunom zeminy. Nachádza sa tu však už aj sledovacia parabola pre príjem signálu.

Elon si asi obľúbil „stanovanie“

Pre mnohých je určite prekvapujúce, že tak významné zariadenie, ako testovacia kozmická loď, vzniká pod holým nebom. Pri nej sa pritom nachádza len otvorené stanová konštrukcia. Elon Musk už ale s podobným „zázemím“ skúsenosti má. Veď jedna z produkčných liniek na Teslu Model 3 sa nachádza pod stanom pri fremontskej továrni Tesly.

Nerovný povrch rakety?

Ďalších prekvapuje údajne nerovný povrch testovacej lode Starship. Treba však pripomenúť, že projekt je v počiatočnej fáze. K telu lode budú pritom v budúcnosti pripojené 3 motory Raptor na kvapalný kyslík a kvapalný  metán.

Z „obyčajnej“ nerezovej ocele

V súvislosti s vonkajším materiálom vesmírnej lode sa doteraz hovorilo o kompozitoch na báze uhlíkových vlákien. Konštrukcia Starship bude ale po novom kovová. Podľa Elona Muska ju bude tvoriť nerezová oceľ. Tento materiál je síce podstatne ťažší, avšak podľa SpaceX prináša niekoľko výhod.

V porovnaní s uhlíkovými kompozitmi má byť pevnejší. Výhodnejší bude aj jeho pomer pevnosti a váhy pri nízkych kryogénnych teplotách. Bude sa dať pritom vyleštiť do takej miery, že bude mať odrazivosť ako zrkadlo. Vďaka tomu bude môcť SpaceX použiť tenšiu vrstvu izolácie lode.

„Zlaté“ okná

Aktuálne nie je známe, či bude mať testovací prototyp okná. Zaujímavosťou však v tejto súvislosti je, že finálna vesmírna loď Starship bude podľa Elona Muska obsahovať okná pokryté tenkou vrstvou zlata.

Zdroje: Kosmonautix, Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk bude voziť turistov okolo Mesiaca. Kedy a za koľko?
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?
Elon Musk plánuje na Marse miliónovú ľudskú kolóniu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

Pridajte komentár