„Hviezdny“ internet Elona Muska, Starlink, pokryje Slovensko budúci rok

3

Ambiciózny internetový projekt spoločnosti SpaceX, ktorý nesie názov Starlink, je vo fáze beta prevádzky. Táto služba je dostupná v rôznych kútoch sveta, pričom ju používa okolo 10 000 zákazníkov. A „celý svet“ má byť pokrytý v priebehu mesiacov. Známy je pritom odhad, kedy by sa mali dočkať Slováci.

Elon Musk chce prostredníctvom svojej aerokozmickej spoločnosti SpaceX zabezpečiť dostupnosť vysokorýchlostného internetu s nízkou latenciou po celom svete. Poslúži na to cca 12 000 satelitov na obežnej dráhe Zeme, ktoré do kozmu vynášajú rakety SpaceX.

Okolo Zeme aktuálne obieha vyše 1 300 internetových satelitov, z ktorých mnohé už slúžia prvým zákazníkom vo viacerých krajinách. Ide pritom o testovaciu „beta“ prevádzku. Tá však prináša zákazníkom Starlinku veľmi zaujímavé rýchlosti a latenciu.

Satelitný internet Starlink je dostupný či minimálne dostal povolenie na používanie napr. v týchto krajinách: USA, Kanada, Veľká Británia, Austrália, Nový Zéland, Nemecko, Francúzsko, Argentína či Filipíny.

Spoločnosť SpaceX uvádzala, že prvá fáza prevádzky beta verzie internetového pripojenia Starlink prinesie používateľom rýchlosť 50 až 150 Mb/s a latenciu od 20 ms do 40 ms. Nedávne používateľské skúsenosti pritom hovoria o rýchlosti okolo 170 Mb/s a napr. Aaron Wilkes z Anglicka podľa agentúry PA zaznamenal rýchlosti 175 až 215 Mb/s. Niektorí dokonca hlásia aj 400 Mb/s pri latencii 33 ms.

A to sú vzhľadom na beta verziu a to, že Starlink sa zameriava najmä na odľahlejšie, redšie osídlené oblasti, kde nie je dostupné internetové či vysokorýchlostné internetové pripojenie, veľmi pekné čísla. Plánom je pritom dosiahnuť rýchlosť až 10 Gb/s a latenciu do 30 ms v rámci celého sveta.

Starlink a Slovensko

Prezidentka a COO spoločnosti SpaceX Gwynne Shotwell nedávno uviedla, že globálna konektivita by mohla byť zabezpečená už za niekoľko mesiacov. A to znamená, že z hľadiska pokrytia bude „hviezdny“ internet od Starlinku dostupný aj na Slovensku.

A vďaka oficiálnemu webu Starlink, môžete získať aspoň hrubú predstavu, kedy sa tak stane v oblasti, kde žijete. Stačí zadať vašu adresu. Zároveň si môžete službu objednať, a to za vratnú zálohu vo výške 99 $. Zdá sa pritom, že k pokrytiu celého Slovenska dôjde budúci rok: „Cieľom Starlinku je pokrytie vašej oblasti v roku 2022“ uvádza web Starlink po zadaní rôznych adries po celej SR.

To však automaticky nemusí znamenať, že už budúci rok bude u nás dostupná služba Starlink. Záležať to totiž môže aj od povolení regulačných úradov. Navyše rezervačný portál upozorňuje, že kapacity v daných oblastiach sú zatiaľ limitované a že objednávky budú vybavované systémom „kto skôr príde, ten berie“.

DOPLNENÉ: Portál Živé.sk nedávno informoval, že SpaceX už ohľadom služby Starlink komunikuje so slovenskými regulačnými úradmi a že niektoré slovenské lokality by mali byť pokryté ešte tento rok. Či sa to týka aj vašej lokality, si môžete overiť na spomínanom webe Starlinku. 

Čo sa týka cien, spoločnosť SpaceX by chcela ponúkať Starlink v rámci celého sveta za podobné ceny. Napr. v Nemecku aktuálne stojí 99 €/mes., pričom si je potrebné objednať aj hardvér, a to za 499 € (+ 59 € doprava), uvádza DE24. Takže na Slovenku by sme mohli očakávať rovnaké či podobné ceny. Ide však o prvotné ceny, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou vďaka optimalizácii nákladov a pribúdajúcim používateľom významne klesať.

Každopádne sa zdá, že Starlink je zatiaľ na dobrej ceste. Pred sebou však toho má ešte viac ako dosť. Budeme teda držať palce, aby sa naplnila ďalšia z vízií Elona Muska.

Zdroje: Teslarati, Tesmanian 12 / 3, Evannex, SpaceX

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Podľa Elona Muska pristane ľudská posádka SpaceX na Marse do 6 rokov
Zlúčenie Tesly, SpaceX, Neuralinku a TBC do holdingu? Musk to považuje za dobrý nápad
Podzemný dopravný tunel Elona Muska v Las Vegas je hotový. Jazdiť v ňom budú Tesly

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár