Holandský solárny elektromobil za 5 750 € by mohol byť ideálnym mestským vozidlom

4

Holandská spoločnosť Squad Mobility začala prijímať pred-objednávky na cenovo dostupný solárny elektromobil, ktorý je stvorený do mestskej premávky.

Za startupom stoja bývalí zamestnanci spoločnosti Lightyear, ktorá pomerne nedávno predstavila veľký osobný  „solármobil“, ktorý by sa mal stať jednoznačne najefektívnejším 5-miestnym elektromobilom na svete.

Elektromobil Squad ponúka v základe 2 miesta na sedenie, pričom dozadu má byť možné usadiť ešte 2 deti (do 125 cm), ak to dovoľuje legislatíva príslušnej krajiny. Elektromotory integrované do kolies majú zabezpečiť maximálnu rýchlosť 45 km/h, vďaka čomu bude vozidlo patriť do kategórie L6e. Uvažuje sa však aj o výkonnejšej verzii s „maximálkou“ 80 km/h, ktorá by bola vhodná aj na medzimestské cestovanie.

Minimalizmus

V nadpise uvádzaná cena 5 750 € má byť dosiahnuteľná vďaka minimalistickej konštrukcii, ktorá však dbá na bezpečnosť („klietková“ konštrukcia). Mestskému elektromobilu chýbajú dvere či bočné panely. Výrobca však tvrdí, že čelné a krátke bočné sklo spoločne so solárnou strechou dokážu uchrániť cestujúcich pred dažďom relatívne dobre.

Tí, ktorí však budú chcieť mať istotu aj počas intenzívneho lejaku, si budú moc doobjednať bočné odnímateľné kryty.  „Minimalistická“ je pritom aj plocha vozidla. Squad má podľa výrobcu zabrať násobne menej parkovacej plochy ako bežný automobil.

Dostatok „solárnych“ kilometrov

Squad Mobility uvádza, že ich elektromobil má získať vďaka svojmu solárnemu systému v slnečných krajinách dojazd až 9 000 km ročne. Tzn. 30 km alebo 1 hod bezemisnej jazdy denne počas 300 dní. Podľa šéfa spoločnosti Roberta Hoeversa pritom väčšina áut tohto segmentu nenajazdí za rok viac ako 6 000 km.

Squad je tiež možné nabíjať bežným spôsobom, pričom jeho batéria má zabezpečiť dojazd 100 km. Ten je ďalej možné rozšíriť dodatočnými batériovými modulmi.

Holandská spoločnosť skúma ďalšie možnosti poskytovania vozidla v rámci zdieľania, pričom jeho mesačný prenájom má vyjsť na 100 €. Solárny elektromobil Squad je možné pred-objednať už dnes, a to za poplatok 500 €. Dodávky vozidla sú naplánované na rok 2021.

Zdroje: Electrek, Squad Mobility

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Takto bude vyzerať sériový solárny elektromobil Sono Sion za 25 500 €
Špeciálnu verziu elektromobilu Aptera vraj nebude potrebné „nikdy nabíjať“
Solárny elektromobil Lightyear One je najaerodynamickejšie auto sveta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

    • Veru nesneží, ale prší často, aj chladno je, ale nie ako u nás. Lenže holandania sú zvyknutý ako nikto iný. Doma vykuruju na 16-17stupnov max. A tak je to naozaj slušná náhrada bicykla na nákupy, alebo kuriérske služby. Navyše s možnosťou naložiť si viac bateriek cez víkend na ďaleký výlet 😉 Holandsko je veľmi malé, a tak sa vzdialenosti merajú inak ako u nás. Takže áno, lacnejšie twizi, čo netreba nikde nabíjať.

Pridajte komentár