Solárny mini-elektromobil Squad za 6 250 € je už možné predobjednať

6

Squad je najmenším a cenovo najdostupnejším modelom zo „solárnych“ elektromobilov, ktoré sa chystajú v najbližšej dobe na trh.

Prichádza obdobie, kedy sa dostanú na trh prvé tzv. „solárne elektromobily„. Ide o vozidlá s integrovanými solárnymi článkami, ktoré majú ponúknuť relevantnú dennú porciu „solárnych“ kilometrov. A model od holandskej spoločnosti Squad Mobility je už možné predobjednať.

Túto spoločnosť založili bývalí zamestnanci známejšieho holandského e-mobility startupu Lightyear, ktorý sa chystá uviesť na trh veľký 5-miestny solárny elektromobil s poriadne vysokou cenovkou.

Špecifikácie

Elektromobil od Squad Mobility nesie jednoduché meno Squad. Ide o maličké 2-miestne mestské vozidlo spadajúce do kategórie L6e s rozmermi 2,0 x 1,2 x 1,6 m (dĺžka x šírka x výška) a objemom batožinového priestoru 68 / 243 l (pod sklopení sedadla spolujazdca), ktoré môžu riadiť osoby s vekom od 16 rokov.

Squad má byť podľa výrobcu vhodný ako pre súkromné osoby, tak aj na komerčné účely v rámci carsharingu. Jeho priemer otáčania je 6 m a zaberá plochu 2,4 m2, vďaka čomu sa majú zmestiť na jedno parkovacie miesto až 3 vozidlá.

Squad disponuje dvoma elektromotormi integrovanými do zadných kolies s výkonom 2 x 2 kW. Tie zabezpečujú maximálnu rýchlosť 45 km/h. Neskôr má byť k dispozícii aj 4-miestna verzia s „maximálkou“ 70 km/h, ktorá bude spadať do kategórie vozidiel L7e.

Li-ion batéria nešpecifikovanej kapacity, ktorá je vymeniteľná, sa má postarať o dojazd do 100 km. Ďalších 20 km za deň („počas leta v EÚ“) môže pridať solárny systém (solárne články sú integrované v rámci strechy vozidla). Batériu je tiež možné nabíjať z bežnej domácej zásuvky.

Bezpečnosť, dostupnosť a cena

Spoločnosť Squad Mobility tiež uvádza, že bezpečnosť je garantovaná „pevnou ochrannou klietkou“, ktorá chráni pasažierov zo všetkých strán. Ďalšou bezpečnostnou podporou sú 3-bodové bezpečnostné pásy, ako aj predná a zadná nárazová konštrukcia.

Solárny elektromobil Squad príde na trh budúci rok s cenou od 6 250 € bez DPH. Dostupný má byť aj na lízing, a to s cenou od 100 € mesačne.

Zdroj: Squad Mobility

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárny elektromobil Sono Sion sa chystá do výroby. Noví zákazníci si zaň priplatia
Super-efektívny „solármobil“ Lightyear One poriadne zdražel. A to o 100 000 €
Holanďania predstavili obytné auto budúcnosti s údajným 730-km solárnym dojazdom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Presne toto sa čaká. Lacná „nákupná taška“ na elektropohon, ktorá odbremení vozenie bežných denných nákupov v obrovských SUV – čkach na benzín a naftu .
  Alebo?

   • Nie tak celkom, AN. Kto si kúpi Squad ako druhé auto do rodiny a bude ho používať iba na nákupy, určite nepôjde na ten nákup do mesta súbežne aj s autom Squad aj s SUV – čkom.
    Alebo?

 2. a co keby sa uz zacala pisat pravda o elektromobiloch:
  …idnes.cz/auto/zpravodajstvi/elektromobil-dojezd-vw-volkswagen-golf-e-golf-soud.A220518_113703_automoto_fdv…

Pridajte komentár