SPP spustil službu zdieľania elektrických skútrov. Koľko stojí?

1

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ponúka obyvateľom Bratislavy ďalší spôsob ekologickej dopravy. Umožňuje zdieľať elektrické skútre poháňané elektrinou z vlastných zdrojov. A tie sa môžu objaviť aj v iných mestách.

Partnerom a prevádzkovateľom služby je spoločnosť Blinkee.city SK. Už v úvodnej fáze testovacej prevádzky využilo registráciu prostredníctvom aplikácie Blinkee 3140 užívateľov, ktorí majú k dispozícii 61 elektrických skútrov. SPP plánuje postupne rozšíriť flotilu na 100 kusov, pričom spoločnosť je otvorená expanzii aj do ďalších miest Slovenska.

Prenájom elektrického skútra je podmienený registráciou prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Každý, na mieru vyrábaný skúter, má výkon 3,1 kW a dosahuje max. rýchlosť 45 km/h. Záujemcovia preto musia disponovať tzv. „malým vodičákom“ skupiny AM. Mladiství vo veku od 15 – 18 rokov sú zároveň povinní pri registrácii doložiť písomný súhlas zákonného zástupcu.

Cenník

Zdieľané elektrické skútre sú nielen ekologickou, ale aj cenovo dostupnou službou. Prenájom sa realizuje na tzv. minútovej báze. Cena štandardnej jazdy stojí 0,19 eur/1min. Služba rovnako počíta s možnosťou tzv. pauzy, počas ktorej skúter ostáva rezervovaný pre jeho aktuálneho užívateľa. V čase pauzy je účtovaných len 0,09 eur/1 min. Zdarma je prvých 15 minút rezervácie, ktoré sú určené na presun k vybranému skútru a prvá minúta jazdy, ktorá má slúžiť na otvorenie zadného boxu s príslušenstvom a prípadné zadanie adresy cieľa cesty do navigácie.

Zákazníci SPP si pri prenájme môžu zadaním unikátneho kódu uplatniť 10% zľavu. Spoločnosť sa spolu s partnerom služby rozhodla tiež touto cestou poďakovať aj zdravotníkom, ktorí chránili a chránia s maximálnym nasadením zdravie nás všetkých. Prvým päťdesiatim registrovaným lekárom, zdravotným sestrám, ďalšiemu zdravotníckemu personálu a študentom medicíny venovali 200 voľných minút jazdy.

Jazda je povolená po celej Bratislave až po jej administratívne hranice a každý elektrický skúter je vybavený lokalizačným zariadením. Mimo definovanú zónu pohybu nájomca nevie ukončiť prenájom a sú mu ďalej účtované poplatky za prenájom. Zo strany dodávateľa služby sú tiež zabezpečované prísne hygienické opatrenia a všetky elektrické skútre sú pravidelne dezinfikované. Štandardnou výbavou elektrického skútra je prilba a jednorazová hygienická sieťka na vlasy.

Batérie elektrických skútrov sú nabíjané priamo v areáli SPP. Elektrina na pohon je dodávaná z vlastného energetického zdroja, tzv. kogeneračnej jednotky. Kogeneračná jednotka vyrába okrem tepla a chladu aj elektrickú energiu.

Zdroj: tlačová správa (SPP)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Košiciach spustili službu zdieľania elektromobilov. Spoznali sme detaily
Tesla Robotaxi by sa v čase pandémie koronavírusu hodila. Funkčná by mohla byť ešte tento rok
V Košiciach spustili zdieľanie elektrických motoriek „Verejný skúter“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

  1. No konečne aj na SK! Dúfam, že zo 61 skútrov nezmizne po 3 týždňoch polovica a že ľudia naozaj pochopia výhody zdieľania a budú schopní užiť si to, bez robenia blbostí..

Pridajte komentár