6 veľkých automobiliek chystá spoločnú nabíjaciu sieť, ktorá má konkurovať Tesle

4

Automobilky BMW Group, GM, Honda, Hyundai Motor, Mercedes-Benz a Stellantis oznámili spoločný podnik, v rámci ktorého sa má vybudovať výkonná nabíjacia sieť v Severnej Amerike. Tá sa má pritom stať lídrom vo svojej oblasti. Takže bude musieť prekonať dlhoročnú top sieť Tesla Supercharger.

Tradičné automobilky zdá sa čoraz viac spájajú svoje sily, aby dokázali čeliť transformácii priemyslu smerom k elektromobilite. A to sa deje aj oblasti nabíjacej infraštruktúry. Pred pár rokmi vznikol napr. v Európe spoločný podnik Ionity, v rámci ktorého automobilky BMW Group, vtedajší Daimler, Ford Motor Company a Volkswagen Group (neskôr sa pripojil aj koncern Hyundai Motor) doteraz vybudovali vyše 2 600 rýchlonabíjačiek vo viac ako 500 európskych lokalitách.

Veľké ambície

Aktuálne sa automobilky BMW Group, GM, Honda, Hyundai Motor, Mercedes-Benz a Stellantis snažia o niečo podobné v Severnej Amerike. Nový spoločný podnik má pritom veľké ambície. Chce byť totiž lídrom v oblasti spoľahlivých vysokovýkonných nabíjacích staníc v tomto regióne.

Nuž uvidíme, či nejde len o typické marketingové vyhlásenie. Nová nabíjacia sieť by totiž musela pokoriť sieť Tesla Supercharger, ktorá má vyše 10-ročný náskok. Supercharger je pritom najväčšou rýchlonabíjacou sieťou na svete (vrátane S. Ameriky) a zároveň jednoznačne najspoľahlivejšou sieťou, pričom dlhodobo obsadzuje 1. priečku v spotrebiteľských prieskumoch spokojnosti.

Nová spoločná nabíjacia sieť cieli na minimálne 30 000 výkonných nabíjačiek (konkrétne parametre sa nespomínajú), ktoré chce financovať aj z podporného vládneho balíka USA. Nabíjacie stanice budú dostupné pre elektromobily všetkých značiek, ktoré podporujú nabíjacie štandardy CCS a NACS (technológia spoločnosti Tesla).

Nabíjacie stanice z novej siete budú podľa možnosti ponúkať prístrešky a služby ako toalety, stravovanie a maloobchodné prevádzky, a to v blízkosti alebo priamo v rámci nabíjacieho komplexu. Spomínajú sa tiež jednoduché možnosti platby, možnosť rezervácie nabíjania, funkcia plug & charge či napájanie staníc energiou z obnoviteľných zdrojov.

Spoločný podnik automobiliek BMW Group, GM, Honda, Hyundai Motor, Mercedes-Benz a Stellantis, ktorý sa chystá vybudovať nabíjaciu sieť, by mal byť oficiálne založený tento rok. A prvé nabíjacie stanice by mali byť otvorené budúce leto v USA a neskôr v Kanade.

Zdroj: GM

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Supercharger news: Nová možná lokalita v SR, CyberCanopy a platobný terminál
Komfortné rýchle nabíjačky každých 60 km – návrh EÚ bol schválený. A batérie čakajú regulácie
Slovensko rozdá na nabíjacie stanice 10 mil. €. O dotácie môžu žiadať mestá a obce
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Fandím všetkým projektom so sieťami nabíjacích staníc !!! Je to dôležitý faktor pri rozvoji elektromobility! Nevadí mi, ako JD, že sa teraz píše o projekte v Severnej Amerike, pretože si myslím, že tak budú postupovať aj v Európe, a všade tam, kde budú chcieť predávať BEV! Dôležitá je konkurencia s možnosťou pre nabíjanie všetkých značiek BEV! Tak jednoduché by to malo byť! 🙂

    • Mas to nejak naopak, ved v EU s tym zacali = Ionity, teraz idu tak postupovat aj v americi i ked tam sa to zrejme inak bude volat. 😉

  2. To vyckavanie, ze to za nich spravi a hlavme zaplati niekto ini sa im urcite nevyplatilo. Ale je fajn vidiet, ze ich presiel vysmech a usklabky a teraz potichu kopiruju standard, ktory tesla masadila pred 10rokmi.

Pridajte komentár