Spochybňovanie klimatických zmien a zodpovednosti človeka za ne sa stalo v ostatných desaťročiach „športom“, pod zväčšujúcou sa váhou vedeckých dôkazov však globálne otepľovanie vplyvom ľudskej činnosti už priznávajú napr. aj ropní giganti. Medzi nimi aj francúzska spoločnosť TotalEnergies (predtým Total), ktorá podľa aktuálneho historického výskumu svoje zistenia v tejto oblasti najskôr desaťročia tajila a zároveň robila všetko pre spochybnenie klimatických zmien a politík.
Kanál France24 informoval, že francúzska ropná a plynárenská spoločnosť Total „zámerne bagatelizovala hrozbu globálneho otepľovania od 70. rokov 20. storočia“. Odvoláva sa pritom na výskum publikovaný v recenzovanom vedeckom časopise Global Environment Change, ktorý vychádza z rozhovorov s bývalými manažérmi a interných dokumentov spoločnosti. Publikácia je dostupná aj na ScienceDirect.
Popieranie vlastných zistení
Aj u Total/TotalEnergies je pritom možné podľa France24 pozorovať podobný vzorec ako v prípade iných ropných gigantov, napr. ExxonMobil či Shell. Tí si totiž na základe zistení uvedomujú klimatické zmeny a súvisiace obrovské riziká (aj na základe zistení vlastných vedcov) a zároveň to verejne spochybňujú či lobujú v neprospech opatrení, ktoré sa snažia riešiť tieto zmeny, aby nebol ohrozený ich biznis.
Podľa zistení vedcov – historikov spoločnosť Total v roku 1971 v rámci interného časopisu publikovala článok, ktorý informoval o súvislosti medzi spaľovaním fosílnych palív a potenciálne „katastrofickými následkami“. To podľa zistení vedcov zrejme vyvolalo poplach, keďže táto téma sa stala v rámci časopisu nadlho tabu.
Vedci pritom uviedli, že „vo verejnej komunikácii spoločnosti bolo globálne otepľovanie bagatelizované a vplyv ľudskej činnosti ohľadom tejto disrupcie bol popretý“. A dodali, že spoločnosť Total (dnes TotalEnergies) začala koncom 80. rokov minulého storočia presadzovať pochybnosti o vedeckom základe globálneho otepľovania. Tiež sa zistilo, že francúzsky ropný gigant koncom 90. rokov 20. storočia síce akceptoval klimatickú vedu, avšak zároveň podporoval oneskorenie politík, ktoré sa zaoberali kontrolou fosílnych palív. Výskum tiež ukázal, že lobing Totalu proti politikám znižovania emisií CO2 bol úspešný.
Pre zaujímavosť ešte uvádzame, že v roku 1992 sa firemný časopis francúzskej spoločnosti „opäť“ venoval globálnemu otepľovaniu, avšak absolútne zmenil rétoriku. Jej vtedajší riaditeľ Jean-Philippe Caruette sa totiž v rámci článku vyjadril, že „neexistuje žiadna istota ohľadom vplyvu ľudskej činnosti (na globálne otepľovanie), vrátane spaľovania fosílnych palív.“ Týmto pritom zrejme reagoval na summit, ktorý bol impulzom pre vznik základnej zmluvy OSN o boji proti globálnemu otepľovaniu.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Môže ropná a plynárenská lobby ovplyvňovať politiku EÚ vo svoj prospech?
Šíri sa ďalšia podozrivá štúdia, ktorá spochybňuje emisné prínosy elektromobilov
Za „falošnou“ štúdiou o emisnej stope elektromobilov stojí Aston Martin a ďalší
Jeden komentár
co je to „disrupcia“? v slovenskom slovniku som to nenasiel