Elon Musk bude voziť turistov okolo Mesiaca. Kedy a za koľko?

0

Zhruba rok a pol dozadu Elon Musk vyhlásil, že koncom roku 2018 uskutoční jeho spoločnosť SpaceX turistickú misiu okolo Mesiaca. Spoločnosť pritom plánuje viac takýchto letov, podľa záujmu. Kedy sa dočkajú prví vesmírni turisti a koľko ich to bude stáť?

Na mesiac? Nie, na týždeň

V prípade prvej turistickej misie hovoril Elon Musk o 2 osobách, ktoré by obleteli Mesiac v kozmickej lodi Crew Dragon. Tú by do kozmu vyniesla raketa Falcon Heavy, ktorá má na „svedomí“ vyslanie Tesly Roadster do vesmíru. Celá misia mala trvať týždeň.

Potom sa v tejto súvislosti Elon aj SpaceX odmlčali, pričom sa k téme vrátili až po vynárajúcich sa špekuláciách ohľadom oneskorenia misie. Hovorca SpaceX aktuálne hovorí:

„Spoločnosť SpaceX stále počíta s letmi okolo Mesiaca pre súkromné osoby, pričom o ne javí záujem čoraz viac zákazníkov. Súkromné pilotované misie, vrátane obletu Mesiaca, sú príležitosťou pre návrat ľudí do hlbokého vesmíru. Budú jedným z míľnikov pri našej ceste k hlavnému cieľu, ktorým je rozšírenie ľudstva na iné planéty.“

Kedy sa dočkajú prví záujemcovia?

Pôvodný termín, ktorý hovoril o konci tohto roku, sa určite nepodarí dodržať. O novom ale SpaceX aj Elon Musk zatiaľ mlčia. Petr Melechin z ElonX však vidí v tejto súvislosti dve možnosti.

Prvou je, že prví vesmírni turisti obletia Mesiac podľa pôvodného plánu v kozmickej lodi Crew Dragon. Stať by sa tak mohlo v 2. polovici roku 2019 po jej certifikácii. Druhá možnosť hovorí o tom, že si budú musieť počkať na  dokončenie a certifikáciu novej lode BFR, ktorá je vo vývoji. To by znamenalo niekoľko-ročný odklad, avšak v hre by už bolo aj možné pristátie na Mesiaci a nielen jeho oblet.

bfr raketa

Vizualizácia rakety BFR na Mesiaci. Zdroj: SpaceX

Koľko to môže stáť?

Všetkých určite zaujíma, na koľko by mohol vyjsť takýto nevšedný „výlet“. V „cenníku“ SpaceX však zatiaľ túto položku nenájdeme. Preto si musíme pomôcť cenami za „zvezenie“ kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Cena by totiž mohla byť podobná.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mohla by Muskova aerokozmická firma SpaceX kúpiť spoločnosť Tesla?
16 zaujímavostí z cesty Tesly Roadster vesmírom. Hrozí jej zrážka so Zemou?
Elon Musk predá akcie spoločnosti Tesla, aby mohol kolonizovať Mars

NASA aktuálne platí ruskej agentúre Roscosmos za prepravu svojich kozmonautov na ISS a späť 75 až 81 miliónov USD za osobu. NASA však verí, že v spolupráci so SpaceX by mohla táto cena klesnúť na 58 miliónov USD. 

Nuž, každopádne to nebude málo. S cestovným by mohli mať problém dokonca aj naši „najrenomovanejší“ politici… 

Zdroje: ElonX, The Verge, titulný obrázok: SpaceX

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár