Do vesmírnej misie SpaceX je zapojených aj 20 zamestnancov Tesly

1

Spoločnosti Tesla a SpaceX nespája len osoba Elona Muska, ale aj vzájomná spolupráca či transakcie. A teraz sa dozvedáme, že Tesla poskytla SpaceX 20 svojich zamestnancov, a to v rámci projektu letu astronautov na ISS. Táto misia pritom ovplyvnila hodnotu Tesly na akciovom trhu.

Ako vieme, Elon Musk je okrem iného generálnym riaditeľom spoločností Tesla a SpaceX. A aj keď ide o firmy s veľmi odlišným zameraním, spája ich toho oveľa viac. Majú napríklad 4 spoločných členov predstavenstva. Tesla tiež spolupracuje s inžiniermi SpaceX pri vývoji nových materiálov. Oba „materiálové tímy“ má pritom na starosti uznávaný odborník na zliatiny Charles Kuehmann.

Taktiež sa vie, že Tesla dodáva SpaceX batérie, a to minimálne pre rakety Falcon 9 a Starship (vo vývoji). Portál Benzinga uvádza, že v 1. kvartáli tohto roka prebehli batériové transakcie v hodnote 1,2 mil. $. Opačným smerom počas tohto obdobia putovali „nebatériové diely pre automobily“ v hodnote 600 000 $. Tesla pre SpaceX postavila aj špeciálne zariadenie v hodnote 700 000 $.

„Určité technické záležitosti“

A nedávno sme sa dozvedeli, že transfery prebiehajú aj na personálnej úrovni, keď Tesla poskytla 20 svojich zamestnancov pre potreby misie Demo-2, v rámci ktorej SpaceX vyslal na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dvoch astronautov NASA, čím sa stal prvou súkromnou spoločnosťou v histórii, ktorá dostala ľudí do kozmu.

Súvisiace dokumenty toho síce moc neodhaľujú, dozvedeli sme sa však, že zamestnanci Tesly pracujú v rámci SpaceX na „určitých technických záležitostiach“, uvádza CNBC. Tesmanian dodáva, že SpaceX bude platiť za prácu vykonanú zamestnancami Tesly 100 000 $. Nevieme však ako dlho a v rámci akej periodicity.

Vplyv na trhovú hodnotu Tesly

Ide teda o ďalší dôkaz toho, že spoločnosti, za ktorými stojí Elon Musk, majú k sebe bližšie, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. A ich isté prepojenie zjavne vnímajú aj investori spoločnosti Tesla. Veď v prvý „obchodovateľný“ deň po úspešnom dopravení astronautov na ISS, stúpli akcie spoločnosti Tesla o 7,56 %, čo je naozaj veľa.

Je pritom zjavné, že sa na tom podieľala najmä úspešná vesmírna misia SpaceX, zhodujú sa viacerí analytici. Napríklad Daniel Ives zo spoločnosti Wedbush uviedol, že to zvýšilo hodnotu značky Tesla, keďže spotrebitelia vnímajú, že obe spoločnosti nesú DNA Elona Muska, píše Benzinga.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk sa vyjadril na tému vozidla Tesla určeného pre misiu na Mars
Aké platy majú bežní zamestnanci „obletovanej“ Tesly?
Elon Musk zapája do projektu kolonizácie Marsu tri svoje spoločnosti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Sledoval som štart posádky k ISS a držal palce! Vozidlá TESLA na prevoz astronautov som považoval za „dobru a prípustnú reklamu“. Spoluprácu SpaceX a Tesly považujem za prirodzenú a obojstranne užitočnú. Dúfam v úspešný návrat Crew Dragon-u, a držím palce všetkým Elonovým firmám a zamestnancom aj do budúcnosti, aj keď nevlastním žiadne akcie týchto firiem!

Pridajte komentár