Muskova firma SpaceX podpísala dohodu s americkou armádou

4

Elon Musk začína pomaly zbierať úrodu svojej tvrdej práce, a to aj v rámci aerokozmickej spoločnosti SpaceX. Tá sa okrem prepravy nákladu a ľudí do kozmu zaoberá aj „vesmírnym“ internetom – Starlink, ktorý dokáže pokryť celú Zem. Záujem o túto službu pritom prejavila aj americká armáda.

Za včerajším úspešným dopravením dvoch astronautov NASA na obežnú dráhu Zeme loďou Crew Dragon od SpaceX, stoja do určitej miery aj skúsenosti, ktoré nadobudla spoločnosť počas vesmírnych transportov svojich satelitov Starlink.

Ich úlohou bude zabezpečiť „najpokročilejší širokopásmový internetový systém na svete“. Charakteristický má byť celosvetovou dostupnosťou a nízkou latenciou. Takže pokryje aj miesta, kde doteraz nebolo možné zabezpečiť internetové pripojenie. Postará sa o to družicová konštelácia, ktorá pozostáva z 12 000 špeciálnych malých satelitov.

Aj pre armádne využitie

Vidina kvalitného internetového pripojenia na Zemi sa zjavne pozdáva aj americkej armáde, ktorá pred niekoľkými dňami podpísala so SpaceX dohodu o spolupráci, ktorej cieľom je otestovať širokopásmovú komunikáciu Starlink v rámci vojenských platforiem.

Táto 3-ročná spolupráca má ukázať, či je sieť vhodná pre budúce armádne operácie. A to najmä z hľadiska bezpečnosti a spoľahlivosti. Keďže armáda počas svojich misií pracuje s tajnými informáciami, pozornosť sa bude upierať na jej odolnosť voči kybernetickým útokom.

Možný „multi-miliardový“ kontrakt

„Armáda chce vyskúšať Starlink ešte predtým, ako uzavrie (so SpaceX) multi-miliardový akvizičný program,“ povedal generál John Murray, veliteľ U.S Army Futures Command.

Satelitný „kozmický“ internet by mal byť podstatne spoľahlivejší ako pozemný internet, pretože vo vesmíre nedochádza k prírodných javom, akými sú napríklad extrémne počasie či zemetrasenia. Satelity pritom neustále vysielajú signál na Zem, čo je užitočné v prípade katastrof.

Verejné testovanie ešte tento rok

Spoločnosť SpaceX by mala mať aktuálne na obežnej dráhe okolo 420 satelitov Starlink, pričom na prvotné spustenie internetových služieb má byť potrebných okolo 800 kusov. „Vesmírny internet“ má byť dostupný najskôr v USA a Kanade. Rozširovanie pokrytia mimo Severnej Ameriky je naplánované na budúci rok.

Zákazníci Starlink dostanú malé používateľské terminály, ktoré majú vyzerať ako „UFO na tyči“. Verejné beta-testovanie by mohlo byť podľa SpaceX spustené cca o pol roka.

Zdroj: Tesmanian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Môže raketa Elona Muska nahradiť tradičné aerolinky?
Tesly a iné elektromobily majú byť prínosom pre armádu, uvádza U.S. Army
Elon Musk prevezie japonského miliardára okolo Mesiaca v novej rakete

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár