Čo by ste mali vedieť o novej misii NASA/SpaceX a ako to súvisí s dobývaním planéty Mars

3

Od poslednej misie, počas ktorej sa Národnému úradu pre letectvo a vesmír  – americkej NASA – podarilo do kozmu vyslať raketoplán s ľudskou posádkou, ubehlo už takmer 10 rokov. Nie je sa teda čomu čudovať, ak sa o to v blízkej dobe opäť pokúsia.

Plánovaným termínom letu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) je 27. máj 2020, s náhradnými termínmi 30. a 31 mája 2020.

Možný úspech tohto projektu by pre SpaceX znamenal dosiahnutie historického míľnika. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo by tento ďalší malý, ale vlastne veľký, krok v dobývaní vesmíru znamenal pre ľudstvo. Posunie nás to bližšie k budovaniu kolónií na Marse?

Vesmírna odysea  

Známy svojimi vizionárskymi schopnosťami sa Elon Musk postupne stal dobyvateľom tých najmenej prebádaných oblastí. Jeho rozpoznanie nevyčerpateľného potenciálu internetu ho v roku 1995 priviedlo k založeniu spoločnosti Zip2.

Predmetom činnosti Zip2 bolo zdieľanie turistických informácií online. Podarilo sa mu vytvoriť predchodcu všetkých dnešných online sprievodcov a návodov, ktoré dnes ponúkajú informácie, počnúc vyhľadávaním hotelov, až po výber tých najlepších online kasín.

Misie SpaceX sú ďalšou ukážkou jeho spôsobu myslenia. Solárny systém iba čaká na to, kedy ho preskúmame, aby nám ponúkol množstvo nových informácií, ktoré ešte viac rozšíria naše obzory. Tak na čo ešte čakáme?

Hlavným cieľom Elona Muska je transformácia pozemšťanov na medziplanetárny druh, a to ešte počas jeho života. K tomu má dôjsť za pomoci NASA, ktorá má viesť projekt vypustenia Demo-2, ďalšej z misií spoločnosti SpaceX.

Demo-2: misia Mars zahájená

Tento historický moment so sebou nesie veľké riziko. Bude to vôbec po prvýkrát v histórii, čo súkromná spoločnosť vyšle človeka do najvyšších vrstiev atmosféry. Pochopiteľne je to aj hlavným dôvodom, prečo sa v SpaceX posledných desať rokov uchyľujú k spolupráci s NASA, ktorá je vďaka svojim skúsenostiam spoľahlivým partnerom pre úspešné zvládnutie misie kozmickej lode Dragon.

Crew Dragon Demo-2 nasleduje po skúšobnom lete Demo-1, ktorý sa uskutočnil minulý rok. Na misii sa budú podieľať dvaja astronauti NASA – Bob Behnken a Doug Hurley. Tí budú umiestnení v kapsule Dragon, ktorú ponesie raketa Falcon 9, obe zhotovené spoločnosťou SpaceX.

Okrem primárnej úlohy, ktorou je údržba Medzinárodnej vesmírnej stanice, by úspech tejto misie z krátkodobého hľadiska viedol k viacerým benefitom.

Jedným z nich by malo byť zníženie závislosti NASA na ruskej pomoci. To by viedlo k ušetreniu finančných prostriedkov a následnému rozvoju schopností a skúseností amerických astronautov na stanici. Vzhľadom na vysoké náklady spojené s vysielaním ruských kozmických posádok, by to znamenalo aj ušetrenie nákladov v rámci budúcich misií.

Z dlhodobého hľadiska by úspešnosť týchto tzv. ‘prevádzkových letov’ vydláždila cestu budúcim projektom. Približne mesiac po plánovanom návrate posádky Demo-2 by bol k ISS vyslaný Crew-1 so štvorčlenným tímom na palube, už ako súčasť pravidelných letov SpaceX.

Táto misia je preto právom považovaná za odrazový mostík k ambicióznejším výzvam v budúcnosti.

Mars na obzore

Účelom projektu Demo-2 je vniesť viac svetla do uskutočnenia tohto gigantického projektu, podrobiť teóriu o osídlení planéty Mars prvým skúškam a poslúžiť ako indikátor toho, či je vôbec možné vyslať človeka do odľahlejších častí slnečnej sústavy.

Počas slávnostného predstavenia kozmickej lode Starship v roku 2019 sa Elon Musk netajil myšlienkami o dôležitosti rozšírenia hraníc ľudského poznania za naše súčasné možnosti. Jeho zámerom je zhotoviť toto ‘vesmírne vozidlo’ vo viacnásobne použiteľnej verzii, znížiť tak prevádzkové náklady a umožniť pravidelné cestovanie do kozmu.

Podľa tohto dobrodruha s podnikateľským duchom je v hre aj kolonizácia červenej planéty. Tento prelom by pre ľudstvo znamenal neuveriteľný pokrok a otvoril by dvere obrovskému potenciálu, ktorý v sebe ľudský druh nesie.

Obsadenie Marsu ľudskou rasou a využívanie zdrojov, ktoré táto planéta ponúka, by so sebou prinieslo značnú úľavu v súboji s prudkým nárastom zemskej populácie a pomohlo by tak predísť závažným spoločenským problémom v budúcnosti.

Dopraviť ľudskú posádku na červenú planétu by neznamenalo iba dosiahnutie nevídaného progresu v technologickej oblasti. Poznatky získané počas dobývania skrytých zákutí našej existencie sa neraz osvedčili aj v bežnom živote. Skvelým príkladom z medicíny je algoritmus použitý v Hubblovom teleskope, ktorý nám pomáha v boji proti rakovine prsníka.

Nedá sa nespomenúť, aký odkaz by to zanechalo budúcim generáciám. Pristátie ľudských bytostí na Marse by bolo ohromnou inšpiráciou pre celú generáciu detí, pre ktoré by sa povolania ako vedec či technický inžinier stali vytúženým snom. Nepochybne by to však znamenalo značný posun vo vedeckom myslení a v chápaní doteraz neobjavených možností.

Prekážky na ceste

Ako to už pri realizácii takýchto prevratných projektov býva, aj tím NASA/SpaceX sa bude musieť popasovať s nejednou prekážkou.

To, čo momentálne vzbudzuje najväčšie znepokojenie v súvislosti s pripravovaným projektom Demo-2 a jeho bezpečnosťou, je súčasná situácia okolo epidémie Covid-19. Napriek kompletnému uzavretiu všetkých centier NASA, kostra tímu naďalej pokračuje v prípravách na nastávajúcu misiu. Po prvom mesiaci epidémie nákaza neobišla ani oblasť vesmírneho výskumu, a tak aj títo pracovníci podliehajú prísnym bezpečnostným podmienkam, aby sa zamedzilo rizikám, ktoré ohrozujú prípravu a realizáciu budúcich výprav.

Povinná karanténa astronautov je bežnou praxou aj pri ostatných projektoch. Riziko, ktoré so sebou prináša aktuálna situácia, je však väčšie ako zvyčajne. Preto je dôležité urobiť maximum, aby sa predišlo neželanému odkladu tejto časti projektu. Ten by znamenal podstatné zvýšenie nákladov na jeho reorganizáciu, ako aj omeškanie ďalších etáp, ktoré naň nadväzujú.

Ďalšou vážnou prekážkou by mohli byť ekonomické dopady tejto krízy, ktoré by ešte viac prehĺbili vzniknuté ťažkosti. Jej dôsledky by sa mohli prejaviť napríklad na vyšších cenách materiálov a výskumu.

Jedno je však isté: Elon Musk je mužom, ktorý ak po niečom ide, tak to dosiahne. A tak by ani globálna pandémia nemala byť niečím, čo ho dokáže zastaviť pred dosiahnutím jeho cieľov.

Ďalší veľký krok pre ľudstvo?

Hviezdna obloha a tajomstvá, ktoré v sebe ukrýva, fascinovali ľudstvo od nepamäti. Malý krok Neila Armstronga v roku 1969 pre nás znamenal odpovede na niektoré z otázok. Podarí sa misii Demo-2 položiť základný kameň a posunúť tak možnosti ľudskej mysle ešte o krok ďalej?

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk chce sedieť v rakete na Mars. Koľko má stáť letenka?
Elon Musk sa vyjadril na tému vozidla Tesla určeného pre misiu na Mars
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

3 komentáre

  1. Nechápem, prečo by mal byť imbecil a už vôbec ignorant.. Nie si náhodou ty Anonym ignorant reality a pokroku ?
    Uznávam, tieto kolonizačné nápady sú trochu z inej planéty.. Ale vidíš vôbec výsledky SpaceX?
    Všimol si si, že čo NASA nedokázala dlhé roky, Elon to dokázal za destinu ceny a čo ich dinosaurov v NASA ani nenapadlo, SpaceX nielenže vymyslel, ale napriek posmeškom ja dokázal.. Príklad opätovných pristátí tej istej kapsule.
    Toto je realita, ktorá ukazuje ako boli v NASA zabyvaní „špecialisti“, ktorým išlo snáď len o to, ako minút prachy.

Pridajte komentár