Podľa Elona Muska pristane ľudská posádka SpaceX na Marse do 6 rokov

8

Elon Musk stojí za množstvom vecí, jeho hlavným životným cieľom je však kolonizácia Marsu. Chce totiž, aby malo ľudstvo „zadné dvierka“. A to pre prípad, že naša Zem sa stane v budúcnosti neobývateľnou. Spolu so svojou aerokozmickou spoločnosťou SpaceX okrem iného už dlhé roky pracuje na základoch pre prvý dôležitý krok – prvé pristátie ľudí na Marse. Nedávno pritom prezradil, aké sú ich aktuálne plány v tomto smere.

Hlavným cieľom Elona Muska, ktorý je dnes známy najmä ako šéf spoločností Tesla a SpaceX, je okrem urýchlenia prechodu k obnoviteľnej energii dostať ľudí na Mars. A to ešte predtým než zomrie. V marci však uviedol, že súčasné technológie nepovažuje za dostatočne inovatívne, aby sa cestovanie ľudí či prevoz nákladu na Mars mohli uskutočniť. „Pokiaľ nezlepšíme mieru inovácií, potom neexistuje šanca založiť základňu na Mesiaci alebo Marse,“ uviedol.

Každopádne nedávno vyjadril presvedčenie, že prví astronauti sa dostanú na povrch Marsu asi o 6 rokov. Dodal, že ak budú mať šťastie, tak možno aj o 2 roky skôr, informuje Teslarati. Zhruba 2-ročné časové obdobie je v tomto smere veľmi dôležité, nakoľko k ideálnemu postaveniu Zeme a Marsu, pre čo najkratší let, dochádza zhruba raz za 26 mesiacov.

Let by mal trvať 9 mesiacov a prvá posádka by mala podľa dávnejších správ zotrvať na Marse aspoň 3 mesiace. Tento čas je totiž potrebný na to, aby sa následne Mars a Zem ocitli vo vhodnej vzájomnej pozícii pre cestu späť. Ešte predtým, zhruba o 2 roky, sa chce SpaceX pokúsiť vyslať na červenú planétu bezpilotné vozidlo.

Misii, ktorá vysadí astronautov na povrchu Marsu, bude tiež predchádzať misia, ktorá na červenú planétu dopraví stovky ton nákladu, ktorý budú astronauti potrebovať pre prežitie. Okrem iného aj kyslík a jedlo.

Založenie marťanského mesta

Musk z dlhodobého hľadiska predpokladá, že najvhodnejšie bude založiť trvalú marťanskú kolóniu. Podľa plánov z roku 2018 by sa mohla táto kolónia nazvať mestom v roku 2040, keď sa počet obyvateľov vyšplhá na tisíce až desaťtisíce. A ideálny scenár? Milión ľudí žijúcich na Marse v roku 2060, ktorých tam dopraví flotila lodí od SpaceX.

spacex mars kolonia

Zdroj: SpaceX

Šéf Tesly a SpaceX aktuálne pritom uviedol, že z hľadiska multiplanetárneho života bude najdôležitejšie vybudovať na Marse mesto, a to čo najskôr. A spomenul aj základňu na Mesiaci.

spacex kolonizacia marsu

Zdroj obrázku: SpaceX

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk chce sedieť v rakete na Mars. Koľko má stáť letenka?
Elon Musk stavia „na dvore“ loď, ktorou chce kolonizovať Mars
Môže nahradiť raketa Elona Muska tradičné aerolinky?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

 1. velmi optimisticky odhad, ale samozrejme mu drzim palce a budem rad ked to vyjde 😉 aj ked osobne by som pridal takych 10 ci skor 20 rokov k tomu odhadu

 2. Od dectva som priaznivcom kozmonautiky. Už dávno po pristaní na Mesiaci sme mali mať na Mesiaci a Marse základne! Nestalo sa! Tak uvidíme čo dokáže Elon Musk a iní! Mali by sme sa však oveľa lepšie starať o našu „matku Zem“, lebo útek zo Zeme a kolonizácia planét nie je tým správnym riešením !!!

 3. Neveril som vlastným očiam pri čítaní článku.
  Že vraj: Chce totiž, aby malo ľudstvo „zadné dvierka“. A to pre prípad, že naša Zem sa stane v budúcnosti neobývateľnou.
  Ja síce dobre rozumiem tomu, že Elon Musk je „snilko“ a dokázal úžasné veci, ale všetko má akosi svoje hranice. Ale…
  Hovorí sa „odtiaľ potiaľ“.
  Ako môžu existovať ľudia na Marse, keď tam nie je kyslík a potraviny sa tam asi tiež nedopestujú a bude sa to všetko musieť „vláčiť“ raketami zo Zeme?
  A každý štart každej rakety dá akurát tak poriadne zaucho životnému prostrediu na našej „matičke Zemi“.
  A to by chcelo dopraviť „stovky ton nákladu“…
  Je akési zamotané, doslova „zacyklené“. Nerozumiem tomu.
  Ale veľmi sa mi páči to, čo napísal Peter DEUTZ chvíľu predo mnou:
  „Mali by sme sa však oveľa lepšie starať o našu „matku Zem“, lebo útek zo Zeme a kolonizácia planét nie je tým správnym riešením !!!“
  A táto myšlienka je to „pravé orechové“!

  • mat iba jednu jedinu planetu je neuveritelne nebezpecne, pokial nam ide o prezitie ludstva v dlhodobom horizonte. Existuje vela hrozieb ako supervulkany, obrovske asteroidy, resp. aj ludstvo samo (jadrova vojna), ktore mozu sposobit okamzity zanik nasej civilizacie. Preto je potrebne robit vsetko preto, aby sme dokazali kolonizovat aj ine planety a zacat treba co najskor. Mars je tym najvhodnejsim kandidatom. Techniku uz ocividne mame a Elon Musk tomu zasvatil cely zivot. Ja mu fandim, nech sa to podari a bol by som velmi rad, keby som sa dozil este pocas svojho zivota okamihu, kedy sa ludstvo stane multiplanetarnym druhom. To co tento chlap robi, je ako sledovanie sci-fi serialu v priamom prenose. Veci, ktore mnohi povazovali este nedavno za nemozne, pripadne sa z nich smiali, su zrazu beznou realitou.

 4. Si nejako Elon odporuje, na jednej strane tvrdi ze elektromobilitou, bat. uloziskami atd. mu nejde o zisk, ale o zachranu planety a na druhej strane uz riesi zadne vratka a „uteka“ z planety. Tiez by na zaujimalo aku eko stopu zanechavaju tie jeho vesmirne pokusy a vsetky tie rakety co mu vynasaju na orbitu mrte tych jeho satelitov. Obavam sa ze to do smrti neodcini.
  Ak znicime tuto planetu, tak si dalsiu nezasluzime. Preco chce pliagu ludstco sirit po vesmire? Trebalo s tym pockat kym bude ludstvo uvedomelejsie a riesit osidlovanie az budu aj rakety ekologicke a nebudu fosilne.

  • tak potom pockajme aj na to, kym auta a ostatne dopravne prostriedky budu ekologicke a nebudu fosilne. Dovtedy na nich prosim nejazdime. Dakujem.

Pridajte komentár