Muskov SpaceX má byť 2. najhodnotnejšou súkromnou spoločnosťou na svete

3

Aerozkozmická spoločnosť SpaceX je de facto prostriedkom Elona Muska, ktorým chce naplniť svoj hlavný životný cieľ. Tým je to, aby sa ľudia stali medziplanetárnym druhom, pričom chce kolonizovať Mars. Osídlenie inej planéty má byť zadnými vrátkami pre ľudstvo, keby z rôznych dôvodov už ďalej nebolo možné žiť na planéte Zem. Takže z tohto pohľadu môže mať spoločnosť SpaceX obrovskú hodnotu. Aké je však jej aktuálne finančné ocenenie?

Elon Musk je zakladateľom, generálnym riaditeľom a technickým šéfom spoločnosti SpaceX, pre ktorú sú príznačné inovácie, rôzne prvenstvá v rámci aerokozmonautiky či obrovské znižovanie nákladov na lety do vesmíru. SpaceX „vozí“ na ISS zásoby či kozmonautov a na obežnú dráhu Zeme zariadenia ako satelity od rôznych spoločností či výskumných organizácií. Taktiež sa chystá rozvinúť vesmírny turizmus a v rámci projektu Starlink pokryť celý svet vysokorýchlostným satelitným internetom. K februáru 2021 zamestnávala spoločnosť cca 9 500 ľudí.

Čo hodnota SpaceX?

Toľko v skratke k spoločnosť SpaceX, o ktorej by sa toho dalo napísať mnoho. Ďalej sa však vďaka CNBC pozrieme na možnú hodnotu tejto firmy, ktorá je napríklad na rozdiel do Tesly súkromnou, nie na burze obchodovanou spoločnosťou.

CNBC na základe svojich nemenovaných zdrojov oboznámených s problematikou informuje, že spoločnosť SpaceX nedávno predala časť svojich akcií v hodnote 755 mil. $ pri cene 560 $ za 1 akciu (v rámci „sekundárneho predaja“). Z toho má vyplývať celková hodnota spoločnosti 100,3 mld. $, čo je na pomery súkromných spoločností obrovské číslo.

SpaceX má byť vďaka tomu druhou najhodnotnejšou súkromnou spoločnosťou na svete. Podľa CB Insights je pred aerokozmickou spoločnosťou Elona Muska čínska technologická spoločnosť ByteDance, ktorá stojí napr. za soc. sieťou TikTok. Tretia je írsko-americká „fintech“ spoločnosť Stripe.

Čo sa týka hodnoty SpaceX, tá mala od februára tohto roka vzrásť o 33 %. V tom období sa totiž predala časť akcií spoločnosti za necelých 420 $/1 akcia, čo predstavovalo vtedajšie celkové ocenenie 74 mld. $.

Dvom top spoločnostiam Elona Muska, Tesla a SpaceX, sa tak zdá sa darí veľkolepo aj v týchto vo všeobecnosti neľahkých časoch. Sme pritom zvedaví, akým smerom sa budú uberať Muskove menej „medializované“ spoločnosti Neuralink a The Boring Company.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Podľa Elona Muska pristane ľudská posádka SpaceX na Marse do 6 rokov
Elon Musk chce sedieť v rakete na Mars. Koľko má stáť letenka?
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?
„Hviezdny“ internet Elona Muska, Starlink, pokryje Slovensko budúci rok

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Elon Musk už má teraz isté miesto v sieni slávy za technický pokrok v 21. storočí! ….

    Dovolím si pri tejto príležitosti jednú nepríjemnú úvahu: Kým na jednej strane tisícky ľudí snívajú a pracujú na dobití a osídlení Mesiaca a Marsu, miliardy ľudí pracujú na devastácii „matky Zeme“!

Pridajte komentár