SpaceX má na dosah historický míľnik. Vyšle ľudí do vesmíru a vy môžete byť pri tom | Aktualizované

0

Spoločnosť Elona Muska, SpaceX, môže dosiahnuť obrovský míľnik, a to v dnešnom náhradnom termíne. Ak opäť nedôjde k odloženiu štartu kvôli počasiu či prípadným technickým problémom, Crew Dragon sa stane historicky prvou vesmírnou loďou súkromnej výroby, ktorá dostane ľudskú posádku do vesmíru. A vy môžete byť pritom.

Misia, ktorá nesie názov Demo-2, nie je dôležitá len pre SpaceX, ale aj pre spolupracujúcu agentúru NASA. Veď pôjde o prvý štart Američanov z americkej základne na obežnú dráhu na americkej rakete od roku 2011. Za misiou sa pritom ukrýva oveľa viac. Veď môže ísť o prvý krok k ceste na Mars.

Spoločnosť SpaceX, ktorú založil Elon Musk v roku 2002, vyvíjala vesmírnu loď Crew Dragon takmer 10 rokov. Do vesmíru ju pritom ponesie ich osvedčená raketa Falcon 9.

Na palube Crew Dragon-u sa budú nachádzať dvaja astronauti NASA – Bob Behnken a Doug Hurley, ktorí poletia na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, známu ako ISS, kde budú vykonávať vopred určené pracovné úlohy. A to minimálne 1 a maximálne 4 mesiace. Presné trvanie ich „výletu“ zatiaľ nie je známe.

Priebeh misie

Portál VTM uvádza, že astronauti sa do svojich skafandrov oblečú 4 hodiny pred plánovaným štartom, pričom k rampe Kennedyho vesmírneho strediska na Floride ich privezú elektromobily Tesla Model X, čo je pre spoločnosť Tesla určite dobrá reklama.

Ich štart do vesmíru je naplánovaný na 21:22 nášho času. 2 a pol minúty po štarte dôjde k oddeleniu prvého stupňa rakety, pričom ten pristane na morskej plošine, pretože je znovupoužiteľný. Druhý stupeň potom dostane vesmírnu loď na obežnú dráhu Zeme.

Ten sa následne oddelí a posádka bude pokračovať k ISS, pričom to potrvá 19 hodín. Po dosiahnutí cieľa sa Crew Dragon „zadokuje“ k ISS a posádka sa pripojí k 3 členom vesmírnej stanice. Po ukončení svojej misie nasadnú astronauti Bob Behnken a Doug Hurley do svojej lode a po niekoľkých hodinách za pomoci 4 padákov pristanú v Atlantickom oceáne, blízko pobrežia Floridy, uzatvára VTM.

Kde misiu sledovať?

Priebeh misie Demo-2 sa bude vysielať v priamom prenose, a to prostredníctvom kanálov NASA, ale aj RTVS, keď túto udalosť odvysiela televízna stanica „Dvojka“.

Treba však dodať, že o uskutočnení misie sa rozhodne 45 sekúnd pred naplánovaným štartom. Rozhodujúci bude technický stav rakety a najmä počasie. Tak držme palce, nech všetko vyjde tak, ako má! Ďalším náhradným termínom je pritom 31. máj 2020.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hlavný cieľ Elona Muska: Dostať ľudí na Mars, predtým než zomrie
Elon Musk chce sedieť v rakete na Mars. Koľko má stáť letenka?
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár