Elektromobil od Sony sa testuje na bežných cestách. Cítiť snahu o uvedenie na trh

6

Spoločnosť Sony po dlhšom čase upozorňuje na svoj elektromobil Sony Vision-S, ktorým pred rokom šokovala svet. Okrem iného sa dozvedáme, že testovacie vozidlo už brázdi rakúske cesty. Je pritom zdá sa šanca, že elektrický sedan od Sony by sa mohol dostať na trh.

Zdalo sa, že elektromobil Sony Vision-S, ktorý japonská spoločnosť predstavila pred rokom na veľtrhu CES, je skôr vozidlo slúžiace k prezentácii technológií na jeho palube, ktoré budú Sony a jej partneri v budúcnosti dodávať pre automobilový priemysel.

V čase predstavenia modelu Vision-S sme sa nedozvedeli, aké sú konkrétnejšie zámery Sony a partnerov (Benteler, Blackberry, Bosch, Continental, Elektrobit, Genetex, Here, Magna, Nvidia, Qualcomm a ZF), ktorí sa podieľali na vývoji tohto elektromobilu. V aktuálne zverejnených videách, na ktoré upozornil Electrek, však nájdeme zmienku o tom, že je tu snaha priviesť vozidlo na trh.

A aj keď by určite nešlo o masový „ľudový“ elektromobil, jeho prítomnosť na cestách by sme určite uvítali. Veď každý jeden elektromobil, ktorý nahradí spaľovacie auto sa počíta. Navyše by išlo o ďalšiu dobrú reklamu pre elektromobilitu, ktorá by snáď rozhýbala napr. aj viaceré japonské automobilky, ktoré v tomto smere zatiaľ spia.

 Známe špecifikácie

Čo sa týka špecifikácií vozidla, spoločnosť Sony minulý rok prezradila rozmery (4 895 x 1 900 x 1 450 x 3 000 mm – dĺžka x šírka x výška x rázvor), hmotnosť ( 2 350 kg), výkon (2 x 200 kW), zrýchlenie z 0 na 100 km/h  (4,8 s) a maximálnu rýchlosť (240 km/h).

Namiesto údajov o batérii a nabíjaní sme sa však dozvedeli, že v elektromobile Sony Vision-S nájdeme celkovo 33 senzorov (medzičasom sa ich počet rozšíril na 40), vrátane obrazových snímačov typu CMOS a ToF. Tie sa starajú o detegovanie a rozpoznávanie osôb a predmetov, a to v rámci interiéru aj exteriéru, čo má priniesť pokročilú podporu počas jazdy.

Vozidlo tiež prezentuje audiosystém „360 Reality Audio“ s reproduktormi, ktoré sú integrované do každého sedadla. Na jeho palubnej doske nájdeme 5 displejov. 2 postranné slúžia na premietanie obrazu z digitálnych spätných zrkadiel, 1 tvorí digitálnu prístrojovú dosku a ďalšie 2 slúžia ako infotainment pre vodiča a spolujazdca. Zvyšné 2 displeje majú k dispozícii pasažieri sediaci vzadu, pričom posádka si bude môcť prostredníctvom nich vychutnať rozmanitý obsah.

Uvedenie na trh môže byť v hre

Aktuálne sa dozvedáme, že vozidlo sa testuje na verejných komunikáciách v blízkosti inžinierskeho centra v rakúskom Grazi. Ďalšou zaujímavou novinkou je vyhlásenie Horsta Schaffera zo spoločnosti Continental, ktorá sa podieľa na vývoji elektromobilu Sony Vision-S. Ten totiž uviedol: „Mám pocit, že všetky zúčastnené strany chcú toto vozidlo priniesť do ulíc čo najskôr.“

Zdá sa teda, že príchod elektrického sedanu Sony Vision-S na trh môže je v hre. Nuž, uvidíme. Ako povedal Elon Musk, nie je ťažké vyvinúť prototyp, ale dostať finálne vozidlo do veľkoobjemovej výroby. Každopádne to vyzerá tak, že doba praje aj elektromobilom od úplne nových výrobcov. Sony spolu so svojimi významnými partnermi by sa tak mohli pokúsiť o privedenie modelu Vision-S na trh.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Huawei ukončil vývoj elektromobilu. Áut sa však nevzdáva
Tesla je iPhonom elektromobilov, my chceme byť ich Androidom, uvádza gigant Foxconn
Apple Car v beta verzii vraj už budúci rok. Vyrábať ho môže KIA

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Pekné autíčko, nádherné video.
  Chýba len „základný trojuholník“:
  – kapacita batérie (+ rýchlosť nabíjania),
  – dojazd,
  – predpokladaná cena.
  Bez toho je to iba „pekné autíčko“.

 2. Všetko sú to úžasné veci – tie displeje, reproduktory atď.
  Ale pozor, predovšetkým je to AUTO, nie DOMÁCE KINO! Ako keby tento holý fakt bol odsunutý kamsi do „pozadia“…

 3. To množstvo projektov mi prináša na myseľ biblické: „Prví budú poslední, a poslední budú prví“! …. Uvidíme, aké to budú BEV na trhu za 5 až 10 rokov, a kto ich bude vyrábať !!!

Pridajte komentár