Prekvapenie! Sony predstavilo elektromobil s výkonom 400 kW

2

Hneď začiatkom roka sme sa dočkali veľkého prekvapenia, keď spoločnosť Sony predstavila prototyp elektromobilu s názvom Sony Vision-S.

Šéf Sony Kenichiro Yoshida pri príležitosti prekvapujúceho predstavenia prototypu Vision-S povedal, že mobilný telefón bol mega-trendom predchádzajúceho desaťročia, pričom v tom terajšom to má byť mobilita.

Elektromobil Sony nie je pritom len o základnej mobilite, ale aj technológiách zobrazovania a snímania, ktoré prispievajú k bezpečnejšej a spoľahlivejšej autonómnej jazde a technológiách, ktoré sa starajú o zábavu na palube.

Systémy pre zobrazovanie a snímanie pochádzajú priamo od spoločnosti Sony, rovnako ako vstavaný softvér s umelou inteligenciou a telekomunikačné a cloudové technológie. Funkcie vozidla je pritom možné neustále aktualizovať a rozvíjať.

V elektromobile Sony Vision-S nájdeme celkovo 33 senzorov, vrátane obrazových snímačov typu CMOS a ToF. Tie sa starajú o detegovanie a rozpoznávanie osôb a predmetov, a to v rámci interiéru aj exteriéru, čo má priniesť pokročilú podporu počas jazdy.

Od spoločnosti Sony tiež pochádza audiosystém „360 Reality Audio“ s reproduktormi, ktoré sú integrované do každého sedadla. Na palubnej doske nájdeme podobne ako v prípade elektromobilu Honda E hneď 5 displejov. 2 postranné slúžia na premietanie obrazu z digitálnych spätných zrkadiel, 1 tvorí digitálnu prístrojovú dosku a zvyšné 2 slúžia ako infotainment pre vodiča a spolujazdca. Ďalšie 2 displeje majú k dispozícii pasažieri sediaci vzadu, pričom posádka si bude môcť prostredníctvom nich vychutnať rozmanitý obsah.

Sony Vision-S – špecifikácie

Spoločnosť Sony zverejnila aj pár základných špecifikácií svojho elektromobilu, ktorý bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťami Benteler, Blackberry, Bosch, Continental, Elektrobit, Genetex, Here, Magna, Nvidia, Qualcomm a ZF.

Rozmery 4 895 x 1 900 x 1 450 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvor 3 000 mm radia tento 4-miestny elektrický sedan do rovnakej kategórie, v akej sa nachádza Tesla Model S. Hmotnosť vozidla dosahuje hodnotu 2 350 kg.

O pohon vozidla starajú dva elektromotory s výkonom po 200 kW, ktoré nájdeme na prednej aj zadnej náprave. Tie majú zabezpečiť zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,8 s a maximálnu rýchlosť 240 km/h. Údaje o kapacite batérie a dojazde Sony neuvádza. Nemalo by však ísť len o maketu, keďže Sony ukazuje aj platformu vozidla, pričom uvádza, že na nej môžu vyrásť rôzne typy vozidiel.

Ťažko povedať, či je nejaká šanca, že Sony začne vyrábať toto či iné vozidlo. Je pritom pravdepodobné, že slúži skôr na prezentáciu technológií spoločnosti Sony, ktoré sú využiteľné v automobilovom priemysle, ako aj technológií jej partnerov. Každopádne je to ďalšia dobrá reklama pre elektromobilitu.

Zdroj: Sony

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Apple údajne pracuje na elektromobile s vlastnými batériami a motormi
Huawei ukončil vývoj elektromobilu. Áut sa však nevzdáva
Apple chcel údajne kúpiť Teslu. Koľko za ňu ponúkal?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár